fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces wymiany dźwigu przy retencyjnym zbiorniku na popiół

Konwencjonalne ciepłe elektrownie, które spalają węgiel sprawiają, że ich ubocznym produktem w związku ze spalaniem jest popiół. Przed jego dalszym transportowaniem gromadzi się go w specjalnych retencyjnych zbiornikach, których pojemność osiąga nawet poziom 2000 m³. Popiół ze zbiorników przewozi się kolejowym transportem albo samochodami na składowisko bądź na przeróbki. W elektrowniach o dużych powierzchniach korzysta się z tańszych transportowych środków. W takich miejscach popiół przetwarza się na suspensję. Jest to gęsty rodzaj wodno – popiołowego emulgatora , który pompuje się za pomocą rurociągów na składowiska docelowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Proces wymiany dźwigu przy retencyjnym zbiorniku na popiół
Proces wymiany dźwigu przy retencyjnym zbiorniku na popiół

Retencyjny zbiornik

Zbiornik retencyjny za pomocą rurociągów napełnia się suchym popiołem. Transportowym medium jest w tym przypadku powietrze. Za widocznym żelbetowym zewnętrznym płaszczem znajduje się silos właściwy, komunikacyjne podesty, odpowietrzające instalacje, aeracji oraz rozładowcze rodzaje urządzeń. Transport ludzi, zespołów potrzebnych do eksploatowania zbiornika, czy narzędzi odbywa się przy zastosowaniu dźwiga. Jest on połączony podestem razem ze zbiornikiem. (uprawnienia budowlane 2022)

Dwupoziomowy rodzaj fundamentu

Fundament dwupoziomowy wykonano przy zastosowaniu żelbetu. W części górnej pełnił on rolę podszybia. W związku z wielokrotnym zalewaniem fundament uległ degradacji co sprawiło, że nie można było z niego dalej korzystać. Od góry należało go w związku z tym rozebrać. Poważnym ograniczeniem podczas rozwinięcia frontu prac był budowlany plac, a dokładniej przestrzeń, jaka się znajdowała nad nim. Była ona ograniczona różnymi instalacjami. Inwestor wymagał, aby termin realizacji prac był jak najkrótszy. Takie decyzje były kierowane czasem przerwy letniej remontowej na obszarze elektrociepłowni. Wszelkie wymagania związane z nowym szybem i dźwigiem wyśrubowano, w wyniku antykorozyjnych zabezpieczeń, przeciwpożarowej ochrony, awaryjnego zasilania i łączności. (uprawnienia budowlane program) 

Dźwig i szyb przed wyminą

Budowa nowych szybowych dźwigów i zewnętrznego dźwigu, których wysokość wynosi 50 metrów jest w miarę prostym zadaniem. Jednak w tym przypadku trzeba było w pierwszej kolejności dokonać rozbiórki szybu i dźwigu, a następnie postawić w tym miejscu nowy. W związku z tym wyjściowe warunki okazały się trudne. Zaprojektowany w roku 1970 i postawiony w końcówce lat 70 XX wieku istniejący szyb w związku z agresywnymi środowiskowymi warunkami uległ korozji, przede wszystkim w swojej dolnej części.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Nośna konstrukcja mająca formę przestrzennej ramy wykonana była z walcowanych profili. Były to słupy, poziome belki z ceowników i krzyżulce z kątowników. Słupy opierały się o płytę podszybia, gdzie obecnie w szybowych dźwigach zewnętrznych nie stosuje się już takiej praktyki. Ma to związek z tym, że w przypadku kiedy dojdzie do zalania podszybia może zajść proces korozji. Zewnętrzna osłona wykonana z fałdowej blachy została ocieplona tylko na poziomie, gdzie znajdowała się maszynownia. Na budowie dokonano całościowego spawania z zastosowaniem rusztowania. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com