fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowlana część urządzenia

Jednym z najbardziej ważnych czynników jest woda gruntowa i poziom, na jakim ona występuje. Jeżeli decyzja padnie na urządzenie podziemne, które używane w gruntach, gdzie występuje silne nawodnienie, to należy spodziewać się wysokich kosztów związanych z odbudową tego urządzenia, a także z problemami przy jej wykonywaniu. Z kolei jeśli te wody gruntowe są obfite, to nie powinno się raczej montować urządzenia podziemnego (nauka do uprawnień budowlanych). Urządzenie do ciągłego odlewania, a uściślając jego budowlana część, zbudowana jest z:

– konstrukcji nośnej dla maszyn i urządzeń,

– pomosty do ich obsługi,

– obudowa tych urządzeń.

Jeżeli całość bądź część maszyny będzie docelowo pod ziemią, to ważne jest, żeby obudowa była przystosowana do bycia pod ziemią.

Budowlana część urządzenia
Budowlana część urządzenia

Studnia podziemna

Żelbetowa studnia podziemna jest obudową urządzenia do ciągłego odlewania stali. Jej głębokość zależy od wysokości technologicznej. Wynika ona z procesu ciągłego odlewania oraz od poziomu jezdni suwnicy lejniczej. Od dna głównej studni wyprowadza się w głąb mniejsze studnie, które będą pomieszczeniami drągów startowych. Drągi te zamykają wyloty krystalizatorów w momencie, kiedy odlewanie się zaczyna. Jest możliwość, żeby budować studnie o mniejszej średnicy przystosowane dla pojedynczych drągów bądź większe studnie na grupy drągów (program uprawnienia budowlane).

Wymiary głównej studni zależą od wielkości urządzeń i tego, jak będą rozmieszczone. Opiera się ja na pomostach roboczych. Znajdują się one na kilku poziomach. W momencie określania wymiarów studni, trzeba wziąć pod uwagę ilość powierzchni, która będzie potrzebna, żeby móc obsługiwać urządzenia. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ilość powierzchni, która będzie niezbędna do komunikacji poziomej i pionowej dla ludzi i urządzeń oraz do transportu gotowych wlewków.

Pomosty robocze zajmują prawie całą powierzchnię rzutu poziomego studni. Dzięki nim studnia dzieli się na kilka pomieszczeń. Znajdują się one na różnych poziomach. Podczas trwania procesu ciągłego odlewania wytwarza się dość duża ilość ciepła. Z tego względu należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń studni. W związku z tym trzeba przygotować odpowiednią ilość miejsca na dodatkowe przewody i urządzenia wentylacyjne.

Żelbetowe konstrukcje obudowy

Kształtem, który jest najodpowiedniejszy dla studni, to oczywiście koło. Jeżeli trzeba przyjąć kształt podłużny, to najlepszy do tego będzie kształt eliptyczny lub zbliżony do prostokąta z zaokrąglonymi bokami krótszymi. Dlaczego przekroje kołowe są najlepsze? Ponieważ są najekonomiczniejsze i najłatwiejsze w wykonaniu. Poza tym łatwiej jest uniknąć odchylenia od pionu w momencie robienia studni opuszczanej w grunt (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Urządzenia do ciągłego odlewania stali

Biuro Projektów Przemysłu Hutniczego „Biprohut” jest odpowiedzialne za zaprojektowanie dwóch urządzeń do ciągłego odlewania stali.

Oba przypadki są tak zaprojektowane, że proces ciągłego odlewania odbywa się w pozycji pionowej. W takiej sytuacji niepotrzebne jest podziemne pomieszczenie, które miało służyć za obudowę urządzeń technologicznych.

Obydwa podziemne pomieszczenia zaprojektowano jako studnie o kołowym kształcie. Materiałem do ich wykonania jest żelbet. Urządzenie, które zostało wbudowane obok istniejącej już stalowni martenowskiej jest czterożyłowe. Przekrój odlewanych kęsów wynosi 1-10×140 mm. Potrafi wyprodukować w ciągu roku 120 000 ton.

Hala nad urządzeniem jest na przedłużeniu hali lejniczej stalowni, a jezdnia podsuwnicowa znajdująca się na poziomie +8,40 m jest przedłużeniem jezdni suwnicy lejniczej. Zalewanie krystalizatorów płynną stalą następuje na poziomie podłogi hali. Dalszy proces technologiczny odbywa się w studni, która jest podzielona na pięć kondygnacji (program egzamin uprawnienia 2021).

Hala nad urządzeniem znajduje się na przedłużeniu hali lejniczej stalowni. Z kolei jezdnia podsuwnicowa, która jest na poziomie +8,40 m, jest przedłużeniem jezdni suwnicy lejniczej. Na poziomie podłogi hali krystalizatory zalewa się płynną stalą. W studni podzielonej na pięć kondygnacji następuje dalszy proces technologiczny.

Strop poziomu zerowego wykonuje się z płyty żelbetowej umieszczanej na stalowych belkach. Z kolei stropy niższych kondygnacji robi się z konstrukcji stalowej. Płaszcz studni i dno wykonuje się z monolitycznego żelbetu. Głębokość studni wynosi ok. 25,0 m. Jej średnica wewnętrzna w górnej części ma 18,0 m, a w dolnej 17,0 m.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com