fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowanie stacji bazowych

Temat związany z budową bazowych stacji jest tematem bardzo szerokim, a procesy związane z projektowaniem dają wiele możliwości. Rozbudowywanie bazowych stacji sieciowych oraz technologiczny rozwój z pewnością nigdy nie będą mieć końca. To sprawia, że cały czas operatorzy muszą wykazywać się czujnością oraz w każdym momencie muszą być przygotowani na naukę oraz na rynkowe nowości. Obecnie wiele słyszy się na temat sieci 5G i jest to z pewnością dobry kierunek rozwoju. Warto zauważyć, że wszelkie prace instalacyjne związane z budowaniem bazowych stacji odbywają się na wysokościach i są to prace wykonywane w terenie. Każdy operator posiada swój teren, który wydziela kilka obszarów. Zanim dojdzie do realizacji projektu w początkowym etapie należy go dokładnie zweryfikować zarówno pod kątem przyjętych rozwiązań, jak i sprzętu, który ma zostać wykorzystany. Pojawiające się pomyłki zmuszą pracowników do przerwania prac, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz zaburzeniem prac ujętych w harmonogramie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Budowanie stacji bazowych
Budowanie stacji bazowych

Anteny z modułem radiowym RF

Każda z anten MW posiada w swoim wyposażeniu radiowy moduł o typie RF. Jeden moduł zajmuje się obsługą jednego łącza. Kiedy dojdzie do dublowania się kierunku, dawniej instalowano na azymucie drugą antenę. Takie rozwiązanie nie zawsze było jedna możliwe, w związku z wyczerpaniem nośności bądź z brakiem miejsca. Rozwiązaniem problemu stała się antena XPIC. To dwa rodzaje modułów RF, które podpina się do pojedynczej czaszy. Projektując takie anteny trzeba przewidzieć wolne miejsce za anteną, aby wszedł tam moduł XPIC, który zajmuje wiele miejsca. (uprawnienia budowlane 2022)

Podawanie typów anten

Operatorzy w antenowych konfiguracjach niekiedy nie podają dokładnych typów stosowanych anten ale tylko dany fantom. Jest tak dlatego, że na rynku istnieje kilka rodzajów anten, które posiadają takie same parametry. W używanych systemach dane sektory mogą zmieniać pokryciowy obszar poprzez pochylanie elektryczne elementów wewnętrznych anteny. Można do części anten w związku z tym zaprojektować jeden, albo nawet kilka pochylających silniczków. Wystarczy tu również zastosować sam kabel, aby wykonać połączenie RRU do anteny, ponieważ posiada on wewnętrzny silnik. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Pionowa i pozioma droga kabli

Projektant musi zająć się kwestią związaną z pionową oraz poziomą kablową drogą.   (program egzaminu na uprawnienia)  Maksymalna szerokość takiej drogi określa się w wieżowym typoszeregu, ponieważ jej szerokość i wypełnienie wpływają bezpośrednio na stopień jej nośności. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że wnioskuje się do operatora o dokonanie zmian w typoszeregu wieży z powodu nie mieszczenia się kabli w pionowej kablowej drodze. To, jak montować kable na kablowej drodze w pionowy sposób sprawdza się w odpowiednich obowiązujących wytycznych. Kwestia ta dotyczy sektorowych anten. Można jeszcze wyróżnić konfigurację o typie MW. Operator w tym wypadku ma kilka kierunków, z których może wybrać ten odpowiedni. Podczas wykonywania projektu przewidzieć trzeba parę zainstalowanych anten na wsporniku, bądź na kilku wspornikach. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com