fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykaz aktów w poprzednich latach

Polska Izba Inżynierów Budownictwa opublikowała kilka dni temu wymagany zakres aktów prawnych, których znajomością muszą wykazać się kandydaci przystępujący do egzaminu na uprawnienia budowlane. Różni się on w pewnej zasadniczej kwestii w stosunku do ubiegłych sesji egzaminacyjnych.

Wykaz aktów prawnych w poprzednich latach/sesjach egzaminacyjnych wyglądał następująco:

zakres aktów prawnych przed zmianami
zakres aktów prawnych przed zmianami

Wykaz przepisów publikowanych przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa w poprzednich latach zawierał kolumnę z zakresem wymaganej znajomości danej ustawy bądź rozporządzenia. Kolumna ta została usunięta w aktualnym wykazie, opublikowanym na sesję egzaminacyjną jesień 2017.

Nowy zestaw aktów prawnych (jesień 2017):

zakres aktów prawnych po zmianach
zakres aktów prawnych po zmianach

Jak powinno się interpretować wprowadzone zmiany?

1. Wykaz aktów prawnych w poprzednich sesjach opatrzony był na pierwszej stronie  adnotacją, która definiowała pojęcia „znajomość całości przepisów” oraz „”ogólna znajomość przedmiotu aktu prawnego”. W związku z niejasnością definicji oraz licznymi zapytaniami kierowanymi do komisji kwalifikacyjnej zapis ten zostal usunięty.

 • Zwrot „znajomość całości przepisów” użyty w kolumnie 14 „zakres wymaganej znajomości” oznacza, iż z uwagi na powagę
  zagadnień, które są regulowane danym aktem prawnym, wymagana jest jego szczegółowa znajomość. Zapis ten dotyczy
  specjalności wyszczególnionych w kolumnach 4-13.
 • Zwrot „ogólna znajomość przedmiotu aktu prawnego” użyty w kolumnie 14 „zakres wymaganej znajomości” oznacza, iż wymagana
  jest ogólna znajomość zagadnień, jakie dany akt prawny reguluje oraz umiejętność praktycznego posługiwania się tym przepisem
  w stopniu pozwalającym wyjaśnić kwestie, które przepis ten reguluje. Zapis ten dotyczy specjalności wyszczególnionych
  w kolumnach 4-13.

2.Część z zawartych w wykazie aktów z poprzednich lat wymagała różnej znajomości (całość przepisów lub ogólna znajomość przepisów) w zależności od specjalności z jakiej kandydat zdawał egzamin. W niektórych z nich wprowadzono szczegółowy opis na które rozdziały należy zwrócić baczną uwagę.

Aktualnie, zakres jest teoretycznie ujednolicony dla wszystkich specjalności. Taka sama znajomość np. ustawy o transporcie kolejowym wymagana jest od osób, które zdają egzamin w specjalności kolejowej jak i od kandydatów na uprawnienia sanitarne, elektryczne itd. Kandydatom przystępującym do egzaminu w najbliższej sesji egzaminacyjnej sugerujemy, aby w pierwszej kolejności przyswoili wiedzę w zakresie ograniczonym zgodnie z wykazem z sesji wiosna 2017 (napisz do nas: [email protected], a prześlemy Ci oba wykazy na maila).

Wykaz aktów prawnych na sesję jesień 2017 znajdziesz na naszej stronie w Plikach Do Pobrania (TUTAJ) lub na stronie PIIB (TUTAJ).

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com