fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Badania termowizyjne w budynku mieszkalnym

Narzędziem, jakie pozwoli nam ocenić stan cieplnej ochrony zewnętrznych przegród w zabytkowych budynkach jest termowizyjne badanie. Można wykorzystać je zarówno przy zabytkach, jak i dla wielorodzinnych mieszkalnych budynków. Przykładowe badanie przeprowadzono właśnie dla budynku wielorodzinnego. Był on zlokalizowany na Górnym Śląsku. Obiekt ten posiadał prosta bryłę, rzut prostokątny, a jego dach był dwuspadowy. W budynku znajdowały się dwie kondygnacje, podpiwniczenie i użytkowe poddasze. Wykonano go z zastosowaniem tradycyjnej technologii. Z pełnej cegły wzniesiono w nadziemnych kondygnacjach ściany przyziemia. (uprawnienia budowlane cena) 

Badania termowizyjne w budynku mieszkalnym
Badania termowizyjne w budynku mieszkalnym

Badania termograficzne

Chcąc ocenić w mieszkalnym budynku stan cieplnej ochrony zewnętrznych ścian wykorzystano do tego celu termograficzne badania. Diagnozowanie termicznej izolacyjności w związku z tym polegało na sprawdzeniu, czy prawidłowy jest rozkład temperatury, bądź też czy powstają termiczne defekty. W badanym budynku rozkład temperatur wskazał zróżnicowanie cieplnej izolacyjności ścian. Przy wewnętrznej temperaturze w mieszkalnych pomieszczeniach na parterze, jak i na pierwszym piętrze wahała się ona między 19,5 do 20,7°C. Pomiar miał miejsce od poziomu posadzki na wysokości 1 metra. Temperatura na powierzchni ściany od zewnętrz wynosiła od -3,3 do 2,4°C.  (uprawnienia budowlane testy) 

Brak dodatkowego ocieplenia

Na styku zewnętrznych ścian i okien wzrost temperatury był wynikiem braku dodatkowego ocieplenia od wewnętrznej strony ścian w sąsiedztwie bezpośrednim okna. Ograniczona grubość termicznej izolacji i konieczność związana z mocowanie do aluminiowego rusztu płyt sprawiła, że działanie to jest utrudnione. Niekiedy staje się ono również zupełnie niemożliwe. Do rozwiązań, jakie zminimalizują problem termicznych mostków w ociepleniu od wewnętrznej strony zalicza się np. gotowe termoizolacyjne elementy. Przeznacza się je do wykonania ociepleń od zewnętrznej strony. Element ten może mieć postać np. polistyrenu XPS. Podczas tworzenia ocieplenia za każdym razem od wewnętrznej strony przeprowadza się cieplno – wilgotnościową analizę pod kątem ograniczenia zjawiska kondensacji w środku przegrody.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Skala barw temperatury

W badanym budynku rozkład temperaturowy na podstawie skali barw wskazał, że zróżnicowana jest cieplna izolacyjność zewnętrznych ścian parteru oraz piętra. Zewnętrze ściany w mieszkaniu znajdującym się na pierwszym piętrze ocieplone zostały od wewnątrz. Ściany na parterze stanowiły mur wykonany z pełnej cegły, którego grubość wynosiła 38 cm. Był on otynkowany jednostronnie wapiennym tynkiem. W związku z niską termiczną izolacyjnością nieocieplonych na parterze ścian widoczne pod oknem staje się miejsce, w jakim zlokalizowany jest grzejnik. Znajduje się tam najwyższa temperatura na ścianie od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Od wewnętrznej strony ocieplony został także m.in. budynek, który jest objęty konserwatorską ochroną frontowej elewacji. W tym wypadku zastosowana została 10 – cio centymetrowa mineralna wełna, a ściany wykończono płytami karton – gips na aluminiowym ruszcie. Anomalie termiczne, jakie tu zaobserwowano obejmowały zewnętrzną stronę osadzenia okiennej stolarki. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com