fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Azymut, miejsce skrajne i odległość

Te trzy rzeczy oznaczają przejrzyście rozmieszczenie różnych członów w terenie. Stworzenie projektu takiego członu, co jest odzwierciedleniem jego rzutu prostokątnego w jakiejś skali, potrzebuje wzięcia pod uwagę układu osi współrzędnych jak osnowy do stworzenia rzutu prostokątnego miejsc. Umiejscowienie osi współrzędnych prostokątnych zakłada się tak, iż oś X nachodzi na siebie z linią północ-południe, za to Y z wschodem i zachodem. (uprawnienia budowlane kontakt) Kompleks odzwierciedlany na projektach zakreśla się przy użyciu odpowiednich do tego znaków umownych, inaczej konwencjonalnymi. Zostały one rozporządzone i wprowadzone do użytku poprzez Główny Urząd Geodezji oraz Kartografii. Dla różnych skal projektów wyznaczono specjalne rubryczki znaków. Jeszcze wcześniej korzystano również ze znaków konwencjonalnych kolorowych. W teraźniejszych budowach używa się tylko takich w kolorze czarnym oraz białym. (uprawnienia budowlane 2021)

Azymut magnetyczny
Azymut magnetyczny

Warstwice

Warstwice są to linie, jakie łączą miejsca o identycznej rosłości, albo po prostu linie, które ujawniły się na skutek przepołowienia płaszczyzny Ziemi powierzchniami poziomymi. (uprawnienia budowlane program) Wyobraźmy sobie, iż góra jest ciągle etapowo podmywana przez wodę. Zakładamy, iż poziom wody oznaczonej literą „a” równa się wielkości bezwzględnej wynoszącej sto metrów. Jak uniesie się on o dziesięć metrów, wtedy linia brzegowa oznaczona „b”, okrąża tą górkę na rosłości stu dziesięciu metrów. Wysokość wody w płaszczyznach „c” oraz „d” wyznaczają warstwice o wysokościach 120 oraz 130 metrów. Rozbieżności wysokości, przez jaką przebiega blisko położona warstwica, tu jest to dziesięć metrów, to skok w warstwie. Na projektach warstwice zaznacza się kreską o obwodzie 0,1mm tuszem koloru sjena palona. Identycznym tuszem równo z rzędem nadaje się wysokość, której warstwica się równa. Wszystkie kolejne co 5 lub co 10 warstwice dla lepszego zobrazowania projektu określa się obwodem 0,2mm.

Główne trzy rodzaje projektów są najbardziej popularne, a są to:

-wysokościowe,

-sytuacyjne,

-połączenie dwóch pierwszych, czyli sytuacyjno-wysokościowe. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Plan

Wszystkie projekty robi się w jakiejś ustalonej i niezmiennej dla pełnego zobrazowania terenu skali. Zwraca się też uwagę, żeby została utrzymana zgodność odzwierciedlanych kompleksów co do ich prawdziwej formy na płaszczyźnie. Żeby idealnie oznaczyć umieszczenie danego kierunku na danym obszarze, trzeba określić jego umiejscowienie co do stron świata. To zwie się orientowaniem wybranej odległości. Chodzi o to, że trzeba odnaleźć wielkości kąta będącego wśród kierunkiem północnym południka a wybranym innym, patrząc od kierunku północy do wybranego według wskazówek zegara. Taki kąt to azymut geograficzny wybranego kierunku, ale jest on ciężki do wskazania łatwymi sposobami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Takie obliczenia trzeba zrobić przy użyciu busoli.

Azymut magnetyczny

Azymut magnetyczny to kąt znajdujący się wśród kierunku północny magnetycznej a wybranym, szacowanym według wskazówek zegarka. Azymut ten jest odmienny od obszerności geograficznego, bo biegun magnetyczny nie nachodzi na siebie wraz z geograficznym. Przez to, że rozbieżność jest niewielka, w rzeczywistości oznaczanie azymutu magnetycznego jest dostateczne, aby wykreślić projekt.

Busola, wspomniana w poprzednim nagłówku, to niewypukły, walcowaty pojemniczek z poziomą tarczą z podziałką etapową lub gradową, najlepiej sprawdzi się lewa. W osi tarczy widnieje luźno umieszczona igła magnetyczna. Na zewnętrznej stronie busoli widnieją dwa przezierniki : muszka czyli przedmiotowy i szczerbinka czyli oczny. (program egzaminu na uprawnienia)

Warto busolę umieścić na trójnogu w miejscu startowym A, a miejscu końcowym B tyczkę. Potem ustawia się przezierniki przez całe AB i wytycza się An na północnej końcówce igły magnetycznej.

Wyznaczenie wybranego kierunku w obszarze da się zrobić nie jedynie poprzez azymut, ale też przy użyciu czwartaka, którym jest kąt ostry, będący wśród kierunku a bliższą mu końcówką igły. Wielkość bezwzględna czwartaka nie oznacza umiejscowienia wybranego kierunku namacalnie, więc poza wartością liczbową warto wyznaczyć też nazwę ćwiartki, w jakiej on występuje.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com