fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technologie stosowane przy wykończeniach tarasu

Odpowiednie tarasowe wykończenia pozwalają zabezpieczyć budynek od powstawania wilgoci i przecieków. Ważne jest w związku z tym dokonanie wyboru technologii i materiałów, które będą w stanie zapewnić przeciwwilgociową izolację na długie lata. Najtrudniejszą przegrodą do wykonania w budynku jest taras. Jeszcze trudniejsze staje się wykonanie, gdy znajduje się on bezpośrednio nad ogrzewanym pomieszczeniem. W lecie, jak i w zimie różnica temperaturowa pomiędzy pomieszczeniem w środku, a tarasem na zewnątrz może kształtować się nawet na poziomie 50°C. W związku z taką różnicą może dojść do powstawania termicznych naprężeń między danymi tarasowymi warstwami na skutek różnic w temperaturach warstw i ich cieplnej rozszerzalności.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Kiedy dążymy do ułożenia zespolonych warstw na tarasie, tj. żelbetowy strop, termiczna i przeciwwodna izolacja, cementowa wylewka oraz posadzka z ceramicznych płytek na klejowej zaprawie, w takiej sytuacji termiczne zmienne naprężenia sprawiają, że powstają w posadzkowej warstwie tarasu pęknięcia oraz spękania. W konsekwencji następuje pojawienie się awarii w środku budynku, jakimi są np. przecieki.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Technologie stosowane przy wykończeniach tarasu
Technologie stosowane przy wykończeniach tarasu

Zastosowanie okapowych profili

Bardzo często niedocenianymi elementami podczas tworzenia wykończenia tarasowego są opakowe profile. Ich odpowiednie dobranie w dużym stopniu wpływa na podniesienie trwałości, jak i samej estetyki.   (uprawnienia budowlane 2022) Wieloletnie doświadczenie firmy Renoplast sprawia, że produkują one profile okapowe, jakie poleca się przy stosowaniu w technologii tarasów posiadających posadzkę z ceramicznych okładzin. Są to profile K30, K40, K301 i K35.  Każdy z tych profili osadza się w bezpośredni sposób na uszczelniającej zaprawie, bez zagrożenia, że będą się korodowały. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Mineralna klejowa zaprawa

Często projektanci, jak i wykonawcy zastanawiają się, jak stworzyć taras z ceramiczną okładziną, jaką będzie układać się na mineralnej klejowej zaprawie, unikając jednocześnie powstawania awarii i kolejnych remontów. Praktyka budowlana pokazuje, że większość pojawiających się awarii na tarasach ma miejsce w okapowej strefie. Właśnie w tym miejscu dochodzi do kumulowania się wszystkich oddziaływań, jakie są niszczące. To tam pojawiają się najbardziej zawilgocone podpłytkowe warstwy. W związku z tym bardzo trudno w tej strefie zachować szczelność między danymi tarasowymi elementami, do jakich należą klejące zaprawy, izolacje oraz okapniki.  (uprawnienia budowlane program) 

Wykończenia tarasowe

Wraz z obecnymi technologicznymi rozwiązaniami pojawiają się alternatywne rozwiązania, które pozwalają odejść od wykonywania tarasów w technologii związanej z posadzką z ceramicznych płytek na klejowej zaprawie mineralnej. W tej technologii trudno wykonać oraz zapewnić trwałość w układzie zespolonych warstw. Ceramiczna okładzina tworzona za pomocą zespolonej technologii na wylewce wymaga od 12 do 22 mm wysokości. Układane z ceramicznych płytek tarasowe posadzki cechują się wieloma zaletami, do jakich można zaliczyć to, że technologia jest znana oraz prosta a materiały bardzo łatwo dostępne. Można dokonać tu wyboru między dużą paletą barw oraz kształtów ceramicznych płytek, które posiadają jednocześnie duży stopień trwałości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com