fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niekorzystne warunki wodno – gruntowe utrudniają budowę domu. W tym celu niezbędne jest zastosowanie mikropali zamiast tradycyjnych fundamentów. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Fundamenty muszą być osadzone na stabilnym gruncie mu móc odpowiednio przenosić cały ciężar budynku na grunt. Sytuacja się komplikuje gdy grunt jest mało nośny, niejednorodny lub poziom wód gruntowych jest wysoki. W tej sytuacji postawienie domu może być utrudnione i kosztowne. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest postawienie fundamentów na falach. (uprawnienia budowlane)
Zastosowanie takiego rozwiązania daje możliwość budowy domu na każdym gruncie w tym na torfach oraz przy wysokiej wodzie gruntowej bez potrzeby odwadniania terenu.

Mikropale - czym są
Mikropale – czym są

Mikropale- co to jest?

Mikropale to rodzaj fundamentu głębokiego. Pale są umieszczone w głębi gruntu i sięgają bardziej wytrzymałych warstw dzięki czemu fundament dobrze przenosi ciężar budynku na grunt. Z uwagi na to, że w domach jednorodzinnych obciążenia są stosunkowo małe, do osadzenia budynku stosuje się mikropale. Chociaż ich przekrój jest nie duży bo zaledwie 30cm, mają wysoką nośność. (akty uprawnienia budowlane)
Rodzaj mikropali oraz ich średnica czy rozstaw i głębokość osadzenia musza być dostosowane do warunków wodno-gruntowych jakie panują na naszej działce oraz do wielkości budynku i związanych z nim obciążeń. W zależności od tego na jakiej głębokości znajduję się warstwa o odpowiedniej nośności należy zastosować odpowiednia długość mikropali. Im głębiej jest usytuowana nośna warstwa gruntu tym dłuższych pali należy użyć.

Rodzaje mikropali

Mikropale można wykonać z betonu i uformować je w gruncie lub zaopatrzyć się w gotowy produkt wykonany z żelbetu, drewna lub ze stali. W przypadku tych ostatnich, są one stosowane przy większych budynkach niż domy jednorodzinne. Mikropale formowane w gruncie sprawdzą sie szczególnie tam gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. (segregator uprawnienia budowlane)
Mikropale gotowe umieszcza się w gruncie przez wbijanie lub wibrowanie. Ale ten rodzaj pali nadaję się wyłącznie od dobrze zagęszczonego podłoża sypkiego. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z gruntem drobnoziarnistym który trudno zagęścić, wbijanie pali może powodować osiadanie gruntu. Nie jest to dobre dla pali osadzonych już wcześniej. Z kolei w podłożach spoistych , podczas wbijania pali, grunt pod stopą się zagęszcza jednak po bokach rozluźnia co powoduję powstanie szczelin które osłabiają nośność fundamentu.
Pale wykonane z żelbetu mogą być rurowe z dnem lub bez a także pełne czyli zalane w całości betonem. Dodatkową są zbrojone. Dzięki temu mają dużą nośność ale przy tym niewiele osiadają. Gdy są już osadzone w podłożu skuwa się jego górną cześć w celu odsłonięcia zbrojenia które będzie służyć do zakotwienia. Pale wykonane z drewna wykorzystuję się tam gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. (uprawnienia budowlane testy program) Mikropale drewniane muszą być dobrej jakości i bez żadnych pęknięć. Jeżeli w którymś miejscu jest kora – należy ja usunąć. Dolna część pala czyli tak która będzie wbijana w ziemię musi być zaostrzona oraz mieć stożkowy pierścień wykonany ze stali. Dzięki temu pal łatwiej przebije się przez grunt zawierający kamienie i żwir.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com