fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Strunobetonowe i ceramiczne nadproża budowlane

Do najbardziej popularnych strunobetonowych nadproży zalicza się m.in. SBN 72/120, 72,/10, 100/120, oraz nadproże o typie 120/120. Typ danego nadproża wskazuje jego wymiar poprzecznego przekroju. W związku z zastosowaniem w nich sprężanych cięgien, nadproża cechuje duży stopień wytrzymałości. Takie nadproża wykonuje się przy zastosowaniu wysokiej klasy betonu o typie C40/50. Cechują się one dużo większą wytrzymałością, niż L19. Na całkowitej długości danej formy realizuje się sprężanie, a po zaschnięciu tworzy się cięcie na dane nadproża. Patrząc na ten technologiczny proces została zapewniona tu swoboda w cięciu na placu budowy na długości, jakie są potrzebne. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Strunobetonowe i ceramiczne nadproża budowlane
Strunobetonowe i ceramiczne nadproża budowlane

Udostępnianie przez producenta nakładek do Revit

Producenci nadproży udostępniają biblioteki BIM, które to są nakładkami na Revit. Niestety nie będą one działać z najnowszymi wersjami programu Revit, dlatego też producent udostępnił startowe pliki do programu. Za ich pomocą Revit sam skonwertuje się, i biblioteki będą z nim kompatybilne. W najnowszych wersjach nadproży umieszcza się oznaczenia kolorowe odnośnie długości oparcia, jaka jest potrzebna. To pozwala później łatwiej wykonać ich montaż na placu budowy. Układając nadproża jeden obok drugiego złącza się je poprzez zastosowanie murarskiej zaprawy. Należy pamiętać tu także o dokonaniu wypełnienia poziomych i pionowych spoin. Można tu też do pracy włączyć wieniec co sprawi, że nośność nadproży ulegnie wzrostowi aż o 50%. Dostępne są również biblioteki BIM, które współpracują z Archicad i Revit, ale również można skorzystać z nakładek do tych programów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Ceramiczne rodzaje nadproży

Nadproża ceramiczne stanowią część ściennego systemu Porotherm. Są to nadproża 23.8 oraz 11.5. Nadproże o typie 11.5 przeznacza się do zespolonych konstrukcji nośnych belek, które pracują w oparciu o rozciąganie. Są to też warstwy nadbudowy, jakie włącza się w celu współpracy. Takie nadproże będąc pojedynczą samonośną belką nie jest w stanie w pełni osiągnąć wytrzymałości, jaka powinna być gwarantowana. Prefabrykat natomiast sam w sobie funkcjonuje jako rozciągany element w zespolonej belce. Wymaga się tu w związku z tym wykonania nadmurowania przynamniej dwoma warstwami cegieł, które będą posiadać klasę minimalną na poziomie 10 MPa, albo za pomocą jednej warstwy pustaków.  (uprawnienia budowlane program) 

Nadproże o typie 23.8

Nadproże typu 23.8 posiada następujące wymiary: 70×238 oraz długość od 100 cm do 325 cm, gdzie wzrasta ona co 25 cm.  (uprawnienia budowlane) Ich stopień nośności zależeć będzie od danej konstrukcji ściany. W tym wypadku nie jest konieczne jednak zespolenie ich z warstwą muru znajdującą się powyżej. Zarówno nadproże 23.8, jak i wymienione wcześniej 11.5 posiadają dobrą ogniową odporność. W pierwszym przypadku wynosi ona R60, a w drugim kształtuje się ona na poziomie aż R90. Producenci nadproży dają możliwość ich cięcia na budowie, ponieważ posiadają one stały zbrojeniowy przebieg. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com