Kleje z żywic syntetycznych
Przydają się do zestawiania rzędów izolacyjnych z materiałów nienaturalnych wśród siebie i podstawą. Do zestawiania folii PCW w tych miejscach przydaje się klej winylowy PC3 czy Izokol 104. Klej bywa umieszczony w bańki blaszane. Musi on być składowany w zimnym obszarze, daleko od maszyn grzewczych czy chronionych przed słońcem. (uprawnienia budowlane kontakt) Klej winylowy znika w acetonie czy benzenie. Wykorzystanie kleju równa się około 0.3 kg/m2.
Klej C (cyklokauczukowy) przydaje się do nanoszenia folii poliizobutylenowej na beton na zakładach arkuszy folii. Masy smołowe rozpościera się szczotką po podgrzaniu. Używane bywają do konserwacji tych okryć dachowych, lecz także da się je wykorzystać do zewnętrznej izolacji przeciw wilgoci płaszczyzn obiektów na wsi. (uprawnienia budowlane 2021)
Masy konserwacyjne asfaltowe
Zrobione są z mieszaniny asfaltów, zapełniaczy, rozpuszczalników czy płynów plastyfikujących i przydają się do konserwacji starszych już izolacji asfaltowych. Rolą mas bywa konserwacja widniejących już pokryć czy izolacji, ale w mniej ważnych sytuacjach powłoką z nich może być zrobiona izolacja przeciw wilgoci.
Masy konserwacyjne smołowe to zestawienie pak powęglowych i smół preparowanych i możliwe ich zapełnienie mineralne oraz dodatków uszlachetniających. (uprawnienia budowlane program)
Lepik asfaltowy
Lepik asfaltowy wypełniaczy używany na ciepło bywa zestawieniem asfaltów ponaftowych z domieszką substancji olejowych i powiększających zdolność klejenia. Potoczne nazwy to lepik asfaltowy na ciepło bez zapełniaczy i Suberizc czy Izolbit. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Lepik asfaltowy z zapełniaczami wykorzystywany na ciepło posiada poza składnikami wspomnianymi wyżej, jakąś liczbę tworzyw mineralnych czy organicznych. Lepiki asfaltowe na ciepło to jednolita masa stali o kolorze czarnym i świecącym. Potrafią być składowane od razu na placu budowy. Przydają się do nanoszenia papy do podstawy i do połączenia rzędów papy asfaltowej między sobą. Potrzebują grzania w kotle do maksymalnej temperatury 180 C, potem da się je nanosić na płaszczyznę i smarować dzięki szczotkom. Lepik na zimno ma zbliżony skład, ale ma więcej tworzyw plastyfikujących, co umożliwia stosowanie go na zimno. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Lepiki na zimno są nakładane też na podstawę, jak i na dół nanoszonego tworzywa dzięki szpachlom czy zgarniarkom. Obszerność rzędu lepiku wśród sklejanymi tworzywami musi równać się 1-1.5mm, równa się to wykorzystaniu 1-1.5kg.
Do czego służą
Lepiki asfaltowe przydają się do nanoszenia tworzyw rolowych asfaltowych i do zagruntowanych płaszczyzn betonowych czy z zapraw cementowych, do połączenia rzędów izolacji wśród sobą, a w mniej istotnych sytuacjach, jako oddzielne powłoki przeciw wilgoci. (program egzaminu na uprawnienia)
Lepiki smołowe można uzyskać z paków i smoły powęglowej z dodatkiem materiałów uszlachetniających i możliwych zapełniaczy. Są one przywożone w stanie stałym, mają czarny kolor i wyczuwalną woń smoły. Lepik przed wykorzystaniem warto zagrzać do 140C, a potem nanieść dzięki delikatnym szczotkom. Potoczna nazwa to lepik smołowy czy masa lepikowo-smołowa.
Bywają używane do nanoszenia czy konserwowania papy smołowej w izolacjach czy okryciach dachowych. Nie wolno ich wykorzystywać do nanoszenia czy konserwacji papy asfaltowej.