fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje żurawio-koparek

Żuraw to dobrze działająca, ruchliwa, solidna maszyna, ale potrzebuje do porządnej pracy dobrej drogi z uszczelnioną nawierzchnią, ułożonych materiałów i takiego dopasowania organizacyjnego, żeby po przejściu żurawia na kolejną stronę budynku nie została spowolniona praca na poprzedniej stronie.

Żurawie budowlane
Żurawie budowlane

Żuraw-koparka E-1003 na podwoziu gąsienicowym, to maszyna, która może być wykorzystana jako koparka, a po zamianie wysięgnika też jako żuraw (stąd nazwa). Wysięgniki żurawia mają od 13 do 23 metrów. Ma bardzo duży silnik, który wymaga napędu elektrycznego do działania. (uprawnienia budowlane kontakt)

Żuraw-koparka E-255 na podwoziu samochodowym to pudło maszynowe na ramię, która jest w stanie obracać się wokół osi pionowej o kąt nawet 360°. W tym pudle widnieją wszystkie urządzenia napędowe i zaczepy lin. Na ramie można osadzić przegubowo wysięgnik żurawia czy koparki, jeżeli jest taka konieczność. Wysięgnik żurawia składa się z konstrukcji kratowej z kątowników. Montuje się go na długości 8 metrów z dwóch elementów. (uprawnienia budowlane 2021) Jeśli chcemy, można go wydłużyć do 12, 15 lub nawet 18 metrów przez odejmowanie jednego albo paru łączących części. Na samej końcówce wysięgnika da się przymontować pięciometrowy wspornik, który regulujemy przy użyciu cięgna. Odcinki składowe wysięgnika i wspornik posiadają połączenia przegubowe, co pozwala na prostsze i lepsze składanie i rozkładanie przy transporcie żurawia na kolejne odległości.

Żuraw będzie dobrze nadawał się do stawiania zwyczajnych budynków mieszkalnych o jednej, dwóch czy trzech kondygnacjach. Da się nim transportować materiały czy gotowe części do wybranego miejsca na placu budowy, ale przy pracy żurawia z obu stron stawianego budynku.

Żuraw-koparka E-505 na podwoziu gąsienicowym to maszyna, którą możemy wykorzystać jako koparkę, a po zamianie wysięgnika, też jako żuraw. Te wysięgniki posiadają długość od 10 do 18 metrów. Do tego można domontować wspornik pięciometrowy podobnie jak poprzednio. Ten żuraw jest zazwyczaj stosowany tak jak E-255, ale nie potrzebuje on idealnej drogi, za to jest mniej obrotny i zużywa większą ilość paliwa. (uprawnienia budowlane program)

Żuraw masztowy linowy

Ten żuraw stworzony jest z masztu 1, wysięgnika 2, który wspiera się przegubowo na obrotnicy 3, opartej na łożysku podporowym 4. Maszt bywa trzymany w położeniu pionowym cięgnami linowymi 5. (w ilości od 5 do 7).

Górna końcówka wysięgnika zamontowana jest na linie 6, która przechodzi przez koło linowe na szczycie masztu do wciągarki 7. Lina 6 unosi albo opuszcza wysięgnik, zaczep 8 razem z ciężarem jest wciągany i opuszczany liną 9, która przechodzi przed wybrane koła linowe do wciągarki. Zarówno wysięgnik i maszt da się obracać w zakresie kąta 360°. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Żuraw masztowy linowy potrafi zostać uniesiony na wyższy poziom (o jedno albo nawet parę pięter) tak, że pierw demontujemy wysięgnik, unosimy go na linach wciągarką na wyższe piętro, a tam odpowiednio ustawiamy go przy użyciu cięgien linowych. Kolejno spuszcza się będący wcześniej na niższym piętrze maszt i unosi się go wyżej linami zamontowanymi do wysięgnika, po czym demontujemy żuraw.

Żuraw masztowy kozłowy

Jest zrobiony podobnie do tego opisanego wyżej, ale jego maszt jest ustawiony w położeniu pionowym nie cięgnami, a za to dwoma zastrzałami 5, a one w rzucie poziomym układają się w kąt 90°. Do tego maszt jest krótszy.

Jeśli chodzi o jego pracę, również analogicznie do poprzedniego, ale ten da radę obsłużyć jedynie część wycinka koła poza zastrzałami. Do tego mają trochę mniejszą siłę niż linowe. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wady żurawia masztowego

-nogi kozłowe i cięgna potrzebują solidnego zakotwienia, co przy dużych siłach wytwarza duże trudności,

-wysięgnik koniecznie ma być przed krawędzią budynku, co powoduje, że zasięg pracy w głąb budynku jest widocznie ograniczony. (program egzaminu na uprawnienia)

Żurawie masztowe można wykorzystywać między innymi do obsługiwania składów, przeładunków, montażu przyrządów przemysłowych, montażu konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych i stalowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com