Żuraw na budowie
Żurawie są niezwykle rozpowszechnione w budownictwie i powszechnie stosowane, na pewno każdy z nas się z nimi w przeszłości spotkał. Składa się z wysięgnika, obciążanie równoważącego wysięgnika, ramy i podstawy.
Jakie pytania pojawiają się na egzaminie na uprawnienia budowlane? Jakie pytania zadaje komisja na egzaminie ustnym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz TUTAJ.
Żuraw na budowie – montaż
Montaż żurawia zaczyna się od przygotowania gruntu. Podłoże powinno być twarde i wcześniej odpowiednio utwardzone. Aby żuraw przypadkiem się nie przechylał. Na przygotowanym odpowiednio gruncie stawia się podstawę konstrukcji. Jest to stalowa rama, na której ustawia się balast pod postacią ciężkich, betonowych bloków. Do wykonanie tego typu zadań wykorzystuje się TIR bądź żuraw samochodowy. Po ustawieniu przychodzi czas na montaż kabiny operatora, wysięgnika oraz przeciwwagi. Dopiero później przychodzi czas na wznoszenie masztu żurawia. Używamy do tego siłownika hydraulicznego. Przy pomocy siłowników urządzenie unosi część żurawia, stwarzając wolne miejsce dla modułu. Po zamontowaniu i odpowiednim przymocowaniu do wysięgnika, urządzenie podnosi całą konstrukcję, tworząc między podstawą a modułem kolejną lukę. Powtarzamy wielokrotnie daną technikę montażu do uzyskania wysokości dla nas satysfakcjonującej. Wznoszenie takiego żurawia nazywamy techniką samowznoszącą.
Żuraw na budowie – rodzaj
Żurawie są konstrukcjami bardzo stabilny i zdolne do pracy z bardzo dużymi obciążeniami. Wolnostojący dźwig o przekroju masztu 2,3 metra może osiągnąć wysokość nawet 100 metrów. Żurawie produkowane seryjnie mają maksymalną wysokość 110metrów. Taki żuraw jest w stanie przenieść nawet 80 ton.
Kolejnym rodzajem żurawi są urządzenia zakotwiczone. Żuraw taki przymocowany jest do konstrukcji obiektu budowlanego. Ograniczeniem takiego żurawia jest długość liny dźwigowej. Takie obiekty pomagają we wznoszeniu osiedli, biurowców czy autostrad.
Cechy charakterystyczne żurawia na budowie
Żurawie mają jedną ważną wadę – są drogie. Potrafią one jednocześnie zmniejszyć znacząco koszty budowy. Ograniczają koszty związane z zatrudnieniem pracowników na budowie.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czy żuraw może pracować poza terenem budowy, to nie – nie może. Ramie może wystawać poza terenem budowy, ale nie może wykonywać na tym obszarze prac.