fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zmiany w przepisach Prawa budowlanego a kierowanie robotami budowlanymi

Istotnie zamierza się wprowadzić zmiany w Prawie budowlanym. Bez zmian zostanie natomiast kwestia dotycząca osób, które mogą kierować robotami budowlanymi. Oznacza to zatem, że wciąż będą to mogli robić architekci oraz inżynierowie budownictwa (program na uprawnienia budowlane). W projekcie określa się, że inżynier budownictwa w zakresie posiadanych uprawnień może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Jest to zawarte w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o zawodzie. W związku z powyższym w gestii inżyniera leży kierowanie budową lub robotami budowlanymi. Nie trzeba zatem obawiać się zmian w tym zakresie.

Zmiany w przepisach Prawa budowlanego a kierowanie robotami budowlanymi

Zakres uprawnień w zależności od wybranej specjalności

Godnym uwagi jest fakt, że opracowany projekt zmian opisuje powyższe zagadnienie (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Określa on, iż inżynier budownictwa ma prawo do uzyskania uprawnień zarówno do projektowania, jak i do kierowania robotami budowlanymi w dowolnym zakresie. Z kolei architekci będą mogli pełnić samodzielne funkcje techniczne polegające na kierowaniu robotami budowlanymi lub budową (uprawnienia budowlane – egzamin). Jednakże tylko w takim zakresie, w którym roboty nie są zastrzeżone dla osób z uprawnieniami w danym zakresie lub specjalności i pełniących samodzielne funkcje techniczne.

Obowiązki kierownika budowy w świetle nowego projektu

Ważnym aspektem są obowiązki kierownika, które zawiera przygotowany projekt. Otóż kierownik będzie zobligowany do zapewnienia funkcji, które wymagają odpowiednich uprawnień osobom, które je posiadają. Zatem poszczególne roboty będą musiały być zawsze wykonywane przez konkretnych specjalistów z uprawnieniami w danym zakresie. Przypomnijmy, że kierownik budowy może być zarówno architektem, jak i kierownikiem budownictwa (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Aktualnie zawody architekta oraz inżyniera budowlanego reguluje się odrębnymi ustawami. Jednak proces inwestycyjno-budowlany przewiduje prowadzenie ścisłej współpracy przez specjalistów w tych dziedzinach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com