Zmiana zakresu uprawnień budowlanych

Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej otrzymuje często pytania od kandydatów na uprawnienia budowlane. Najczęściej dotyczą one warunków zaliczenia praktyki zawodowej w sytuacji posiadania uprawnień ograniczonych, podczas starań o uprawnienia nieograniczone. Jak więc odbywa się zmiana zakresu uprawnień budowlanych? (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Słowem przypomnienia

Nasza praktyka zawodowa zostanie zaliczona, gdy potwierdzi ją osoba posiadająca uprawnienia w wybranej przez kandydata specjalności i zakresie. Ma to swoje uzasadnienie w prawie budowlanym. Przepisy tam zawarte dotyczą czasu trwania praktyki ze względu na to, czy staramy się o uprawnienia oddzielne czy łączne. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Zmiana zakresu uprawnień budowlanych – praktyka: tak czy nie?

Osoba posiadająca ograniczone uprawnienia budowlane nie musi ponownie odbywać praktyki zawodowej – mówi o tym art. 14 ust. 5. Należy jednak wziąć równocześnie pod uwagę, że art. 14 ust. 4 tej samej ustawy stawia konkretne warunki. Jest to bezpośrednie uczestnictwo w projektowaniu lub w pełnieniu funkcji technicznej pod kierunkiem osoby o odpowiednich uprawnieniach. Gdy taka praktyka odbywa się poza granicami Polski, bierze się pod uwagę uprawnienia obowiązujące w danym kraju. Tylko uczestnictwo w sposób bezpośredni da nam zaliczenie praktyki zawodowej w takiej sytuacji. (programy do uprawnień architektonicznych)

Zmiana zakresu uprawnień budowlanych – odpowiednie uprawnienia opiekuna

Chcąc otrzymać nieograniczone uprawnienia budowlane musimy praktykować pod okiem osoby, której zakres i rodzaj uprawnień pokrywa się z tymi, o które się ubiegamy. Ponadto regulamin postępowania kwalifikacyjnego odnośnie nadawania uprawnień w specjalności architektonicznej zwraca uwagę na odpowiednie potwierdzenie praktyki. Może tego dokonać wyłącznie osoba, która  oprócz odpowiednich uprawnień jest wpisana na listę aktywnych członków samorządu zawodowego. Chodzi tu oczywiście o samorząd architektów lub inżynierów budownictwa. Opiekun musi być członkiem samorządu przez cały okres trwania praktyki kandydata. (program z aktami na uprawnienia budowlane)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *