fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kim jest kierownik budowy?

Zdobycie uprawnień budowlanych najczęściej prowadzi do zostania kierownikiem budowy. Kim jednak jest kierownik budowy? Jakie jest zakres jego praw i obowiązków? (uprawnienia budowlane)

Kierownik budowy to osoba, na które ciąży największa odpowiedzialność za cały proces budowy danego obiektu. Oczywistym jest więc fakt, że musi on posiadać uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi lub też zarówno uprawnienia do projektowania, jak i do kierowania robotami. Szczegóły poszczególnych uprawnień można znaleźć w przepisach Prawa budowlanego.

Obowiązki kierownika budowy

Podstawowym obowiązkiem kierownika budowy jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to tyczy się nie tylko osób, które pracują na budowie, ale także osób postronnych, czy w końcu ludzi korzystających z wzniesionego obiektu. W tym celu, kierownik powinien sporządzić dokument zwany planem bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Podstawą tego dokumentu jest sporządzony projekt budowlany danego budynku.

Kierownik budowy to także osoba, do której zadań należy przejęcie terenu budowy od inwestora. Dzieje się to za pomocą specjalnego protokołu, który muszą podpisać obie ze stron. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Kwestia bezpieczeństwa na budowie

Jak już zostało wspomniane wcześniej, najważniejszym zadaniem kierownika budowy jest zadbanie o bezpieczeństwo. Ważnym tego elementem jest także sam plac budowy. Plac budowy należy oznaczyć odpowiednią tablicą informacyjną. Samo zabezpieczenie placu powinno nastąpić w taki sposób, aby nie miały do niego dostępu osoby nieupoważnione. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Dokumentacja, a dokładniej proces jej prowadzenie, to także jeden z głównych obowiązków kierownika budowy. W skład tej dokumentacji wchodzi na przykład dziennik budowy. Uzupełnia się go regularnie, chronologicznie. Powinien też zawiera wszystkie istotne dla procesu budowlanego informacje. ( program na uprawnienia budowlane )

Jak widać, zawód kierownika budowy jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym, w którym z pewnością jest co robić.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com