fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie podczas cyklu produkcyjnego matrycowych rodzajów płyt

Wykonując duże rodzaje prefabrykatów oraz podczas produkcji wielkich stropowych bądź ściennych płyt wykorzystuje się specjalne rodzaje urządzeń, do wyjmowania z matryc płyt. Są to tzw. wyrzutniki (uprawnienia budowlane). Obciążenia płynące od nich przyjmuje się jako skupione siły, które są zaczepione w miejscu, gdzie rozmieszczono wyrzutniki, dlatego też kieruje się je ku górze w prostopadłym kierunku do płaszczyzny wyrzutnika tarczy.

podczas cyklu produkcyjnego

Transport dużych rodzajów ściennych prefabrykatów

Płyty oraz bloki, czyli duże ścienne prefabrykaty przewozi się w takiej pozycji, jak pracują one w konstrukcji. Stropowe oraz zginane elementy przewozi się poziomo, lecz wielkowymiarowe stropowe elementy w niektórych przypadkach przewozi się pionowo. Jeśli odchylenie od pionowego położenia nie przekracza wartości -3% to taki transport nazywa się transportem pionowym prefabrykatów, gdzie dodatkowo zawsze należy sprawdzać transportowe uchwyty (testy uprawnienia budowlane). Wykonuje się je jako pętle ze stalowych i okrągłych prętów, z miękkiego rodzaju stali. Takich montażowych uchwytów nie stosuje się, gdy zamiast montażowych zawiesi belkowo – linowych stosuje się montażowe zawiesie, prętowe, szpilkowe bądź cierne montażowe.

Obliczenia dotyczące rozformowanych prefabrykatów

Podczas obliczania w czasie rozformowania prefabrykatów wytrzymałości, jaką ma beton na ściskanie powinno także obliczyć się nie tylko występujące w nim po rozformowaniu naprężenia, lecz także po przeniesieniu na skład elementu. Ważne jest też zabezpieczenie go przed uszkodzeniami, rysami (program egzamin uprawnienia 2021). Podczas transportu na plac budowy elementów oddziałują na nie zależne siły od wielkości oraz rodzaju danych elementów. Oddziaływanie wykazuje dodatkowo pozycja podczas transportu, rozmieszczenie podkładek podczas przewożenia, a także wyładunek i załadunek.

Jak pomniejszyć przyczepność?

Chcąc pomniejszyć objętość i jednocześnie ułatwić proces zdejmowania żebrowych wielkopłytowych elementów z matryc, przy tych płytach żebra muszą mieć boczne powierzchnie nachylone 1:10. Połączenie ich razem z płytą musi być zaokrąglone i mieć promień minimum 40 do 50 mm. Podczas statystycznych obliczeń ciężar elementu będący zawilgocony w stadium rozformowania przyjmuje się wartość zwiększoną w stosunku do ciężaru, jaki ma element o suchym stanie. Podczas studzenia elementów po cieplnej obróbce wpływ temperatury bierze się pod uwagę w większych elementach, których powierzchnia wynosi powyżej 5m². Mogą tu powstać różnice związane z temperaturą nawet powyżej 30°C (uprawnienia budowlane – egzamin). Wpływy związane z temperaturą uwzględnia się poprzez obliczenie termicznych naprężeń i sił, obliczenie powstawania wszelkich rys i zastosowanie w takim wypadku zabezpieczającego uzbrojenia elementu, które ograniczy tego rodzaju zagrożenie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com