Wpływ wyboczenia
Naciągnięcia dopuszczalne na ściskanie muszą być przyjęte ze współczynnikiem wyboczenia (p mniejszym od jedności, zależnym od stosunku wysokości wyboczeniowej h do ramienia bezwładności przekroju i) oraz rodzaju używanej zaprawy. (uprawnienia budowlane kontakt) Jeśli współczynnik cp wyjdzie ponad 0,95, to może w obliczeniach pominąć wpływ wyboczenia. Wysokość wyboczeniową h wskazuje się w świetle pomiędzy usztywniającymi mur usztywnieniami poziomymi, za które uważa się:
-stropy na belkach stalowych zakotwionych w murze w odstępach do 3 metrów, ale zwłaszcza na każdym z filarów międzyokiennych,
-stropy żelbetowe, ceglano-betowe, gęsto-żebrowe,
-stropy na drewnianych belkach zakotwionych w murze w odstępach do 1,5 metra, a zwłaszcza na każdym z filarów międzyokiennych, jedynie jeśli kotwie były odpowiednio uchronione od rdzewienia,
-pozostałe konstrukcje przy właściwym zamontowaniu. (uprawnienia budowlane 2021)
Jeśli chodzi o dach, stropodach czy strop, które nie odpowiadając powyższym warunkom są dla muru poziomą podporą sprężystą, powiększa wysokość wyboczeniową, mnożąc odległość pionową pomiędzy usztywnieniem dolnym i oparciem górnym przez współczynniki:
-1,25 jeżeli jest ona dwu bądź wieloprzęsłowa,
-1,50 jeśli górna konstrukcja jest jednoprzęsłowa.
Za roboty zimowe uznaje się roboty montażowe i budowlane, które odbywają się w zimę i podczas których używamy odpowiednich środków zabezpieczających albo metody wykonawstwa odmiennego od tych, które znane są w inne pory roku. (uprawnienia budowlane program)
Korzyści ekonomiczne
Wprowadzenie robót zimowych pozwala budownictwu nie być uzależnionym od cech sezonowych i sprawia to takie korzyści ekonomiczne:
-pełniejsze wykorzystanie urządzeń mechanicznych, maszyn, różnego rodzaju sprzętów,
-wzrost produkcji dzięki sprawniejszemu dostarczaniu gotowych elementów budowlanych,
-równomierność produkcji w ciągu całego roku ze znacznym zmniejszeniem szkodliwych wahań,
-lepsze użycie środków obrotowych poprzez skrócenie czasu ich obiegu, (akty prawne uprawnienia budowlane)
-równomierne przyjmowanie do pracy robotników i brak bezrobocia przez martwy sezon zimowy.
Ten okres zimowy to w naszym kraju data od 16 listopada do 31 marca. Przeciętne temperatury do planowania możemy ustalić listopad 0 °C, grudzień – 4 °C, styczeń wraz z lutym -8 °C, marzec – 4 °C.
Osiadanie spoin
Osiadanie spoin kończy się stosunkowo szybko w przypadku zaprawy cementowej, w ciągu 1 do 3 dni, ale jeśli chodzi o zaprawę wapienną to jest to o wiele dłużej, bo od paru dni do nawet kilku tygodni. Jest to też uzależnione od pogody. To oznacza, że osiadanie zaprawy w spoinach muru wybranej kondygnacji właściwie nie sprawia obniżania się murów kolejnej kondygnacji z wyłączeniem stały zapraw, a zwłaszcza wapiennej jak jest zimno.
Skrócenie jednostkowe muru e, kiedy zaprawa jest już twarda, trudno jest wyliczyć bezpośrednio ze wzoru opartego na prawie Hooka e=o:E, bo współczynnik odkształcalności E jest zmienny, ale uzależniony od naprężenia ściskającego oraz wytrzymałości muru. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Kurczenie się murów
Kurczenie się murów w kierunku pionowym posiada parę przyczyn:
-wysychanie zaprawy na skutek obciążeń,
-deformacje cegły i już twardej zaprawy na skutek obciążeń.
-ugniatanie świeżej zaprawy pod wpływem ciężaru kolejnych warstw cegieł. (program egzaminu na uprawnienia)
Kurczenie się świeżo wybudowanego muru na skutek dwóch pierwszych przyczyn, czyli osiadania spoin jest widoczne i wynosi około 1mm na mb muru przy zaprawie cementowej i od 2 do 6 mm/mb przy wapiennej. Im spoina jest grubsza, tym osiadanie ich jest większe. W przypadku zapraw plastycznych, prościej jest stworzyć mur z cienkimi spoinami niż przy sztywnych, więc chcąc uzyskać jak najmniejsze osiadanie warto używać zapraw cementowych uplastycznionych domieszkami wapna, gliny albo odpowiednimi plastyfikatorami.