fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania?

Znalezienie mieszkania swoich marzeń to nie lada wyzwanie. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jedną z kilku istotnych decyzji będzie określenie, czy wolimy kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy preferujemy mieszkanie z rynku pierwotnego. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania – rynek wtórny

Nasza decyzja o zakupie mieszkania może wybrać rynek wtórny, który bardzo często oferuje mieszkania w dobrych lokalizacjach miasta. Mieszkania w konkretnych dzielnicach zostały wybudowane kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu, a przez te wszystkie lata teren stawał się coraz bardziej atrakcyjny. Na naszą uwagę zasługuje jednak nie tylko lokalizacja, ale i infrastruktura. Mieszkania „z drugiej ręki” znajdują się na dobrze zorganizowanych osiedlach, w pobliżu mamy place zabaw, sklepy, parki, szkoły a nawet przychodnie. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Zakup mieszkania – rynek pierwotny

Rynek pierwotny charakteryzuje się oddaleniem od centrum miasta. Dlaczego? Z najbardziej prozaicznej przyczyny – ceny działek w centrum czy reprezentacyjnych dzielnicach są niezwykle wysokie. Deweloperzy chcą zarobić na swojej inwestycji jak najwięcej, stąd często budują oni na obrzeżach miast. Warto też pamiętać o tym, że infrastruktura w takich miejscach dopiero się rozwija. Trzeba też wziąć pod uwagę odległość od centrum. To najczęściej w centrum miasta pracujemy, tam też zwykle udajemy się w poszukiwaniu rozrywek. Z drugiej jednak strony dla części osób większa odległość od miasta może być zaletą, tak jak i brak hałasu czy większa ilość zieleni. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Zakup mieszkania – powierzchnia i kondygnacja

Niezwykle istotna jest również wielkość mieszkania. Inne wymagania wobec powierzchni będzie miała osoba mieszkająca w pojedynkę czy para, a inne rodzina z dziećmi. Przed podjęciem  decyzji o zakupie mieszkania warto też zastanowić się nad kondygnacją. Mieszkanie na parterze jest wygodne, ale należy pamiętać o hałasie z zewnątrz i o zagrożeniu włamaniem bądź zalaniem. Mieszkanie na wyższych piętrach może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli w naszym budynku nie ma windy lub ta się popsuła. Ponadto latem występuje często problem z owadami takimi jak komary czy muszki. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com