fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagraniczna praktyka zawodowa

Oczywiście odbycie praktyki zawodowej poza granicami kraju jest jak najbardziej akceptowane (egzamin na uprawnienia budowlane). Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2014 roku, które dotyczy pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Aby odbyć praktykę wymaganą do uzyskania uprawnień budowlanych za granicą należy ją odpowiednio udokumentować.

Zagraniczna praktyka zawodowa

Jak udokumentować praktykę zagraniczną?

Istotnie właściwe udokumentowanie praktyki jest bardzo ważne. Wymagane jest tutaj potwierdzone zaświadczenie wydawane przez kierownika jednostki, gdzie realizowano praktykę. Z pewnością należy pamiętać, że musi je poświadczyć osoba nadzorująca posiadająca uprawnienia budowlane odpowiadające swoim zakresem uprawnieniom określonym w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo Budowlane. Ważnym aspektem jest również wyszczególnienie robót oraz obiektów budowlanych, przy których projektowaniu uczestniczono podczas praktyki. Jak również robót i obiektów, przy których budowie praktykant pełnił funkcje techniczne. Ponadto trzeba określić rodzaj, przeznaczenie oraz konstrukcje obiektów (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Wspomniane parametry muszą być odpowiednie do wnioskowanej specjalności uprawnień.

Parametry techniczne oraz użytkowe

Oczywiście poza wspomnianymi wcześniej parametrami obiektów, trzeba także określić wszystkie pozostałe parametry techniczne i użytkowe. Chodzi tutaj o parametry, które są charakterystyczne dla danego obiektu (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Ważnym aspektem jest również zawarcie w dokumencie lokalizacji oraz nazwy inwestora. Należy także pamiętać o wskazaniu czasu trwania praktyki wpisując datę rozpoczęcia i zakończenia oraz czynnościach wykonywanych przez praktykanta.

Przetłumaczenie dokumentów

Godnym uwagi jest fakt, że odbycie zagranicznej praktyki wiąże się z koniecznością przetłumaczenia dokumentów na język polski. W zaświadczeniu musi znajdować się ocena wiedzy praktycznej oraz teoretycznej praktykanta. Wystawia ją osoba, pod której nadzorem odbywały się praktyki (program na uprawnienia budowlane). Jednak w niektórych krajach nie ma obowiązują uprawnienia budowlane. Wówczas komisja może dopuścić taką praktykę, ale dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe opiekuna praktyki musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com