fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zautomatyzowane zagęszczanie betonu

Do zagęszczania ręcznego przydadzą się mieszanki betonowe o masie plastycznej oraz pół-plastycznej. Nie będą odpowiednie mieszanki mokre, bo ręczne zagęszczanie takich oto mieszanek będzie albo nierealne, albo zajmie o wiele za dużo cennego czasu, więc się nie opłaca. Ręczne zagęszczanie skupia się na sztychowaniu mieszanki betonowej za pomocą drewnianej łaty i na uderzaniu w ścianki deskowania młotkiem normalnym bądź zautomatyzowanym, zwłaszcza deskowania filarów. (uprawnienia budowlane kontakt) Betonując podstawy, mury czy inne rosłe elementy obiektu, beton warto rozpocząć układać rzędami o grubości 30-40cm. Żeby utrzymać równość betonu, warto na stworzony rząd rozmieszczać kolejną, jeszcze zanim rozpocznie się wiązanie. Widokiem, że mieszanka betonowa już się zagęściła będzie wygładzanie się jej płaszczyzny, pokazywanie się na powierzchni przekroju zaczynu cementowego, widnienie zaprawy cementowej w nieprzepuszczalnościach deskowania filarów. Mieszanek luźnych oraz pół-luźnych nie trzeba już dodatkowo zagęszczać, a tylko można rozmieścić je łatą drewnianą czy łopatą tak, by deskowanie było porządnie zapełnione mieszanką. (uprawnienia budowlane 2021)

Zagęszczanie mieszanki betonowej
Zagęszczanie mieszanki betonowej

Mieszanki betonowe luźne i pół-luźne

Nie należy ich zrzucać z wysokości, a powoli i delikatnie spuszczać na dół dzięki rynną. Filary, o płaszczyźnie średnicy większej od 40X40 cm, ale nie przekraczających 80m2, bez strzemion na krzyż, potrafią zostać betonowane z rosłości 5m. Jak mieszanka betonowa jest mokra czy gęsto-plastyczna, kiedy widnieje potrzeba betonowania stóp czy kafli podstaw z większych rosłości, warto skorzystać z rynny umieszczanej ze spadkiem. Okres rozmieszczenia mieszanki w temperaturze na zewnątrz, kiedy jest ponad +20 C nie może być większy niż jedna godzina, patrząc od momentu zarobienia. Kiedy temperatura nie przekracza tej temperatury, wtedy może to być o pół godziny więcej. (uprawnienia budowlane program)

Rozmieszczanie mieszanki betonowej

Do rozmieszczania mieszanki betonowej w deskowaniu z umieszczonym szkieletem zbrojeniowym da się podejść po wcześniejszym skontrolowaniu odpowiedniości przeprowadzenia deskowania zbrojenia poprzez wykwalifikowanego robotnika, jaki zapisuje wszystko w dzienniku budowy. W sytuacji betonowania z pauzami na czas nieokreślony, warto płaszczyznę twardego betonu obmyć z przeszkadzających ziaren kruszywa i umyć wodą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Mieszanka betonowa spuszczana z wysoka segreguje się, przez co na niższym rzędzie betonu zbiera się kruszywo, a na górnej zaprawa. Uzyskuje się wtedy nierówną strukturę betonu. Poleca się pamiętanie o regułach spuszczania mieszanki betonowej jaka jest gęsto-plastyczna, jakie są takie, że nie może być to więcej niż 3m.

Ubijanie mieszanek

Ręczne czy zautomatyzowane ubijanie mieszanek mokrych czy gęsto-plastycznych potrafi być używane w sytuacji obiektów niezbrojnych. Solidność betonu i jakość zrobionego obiektu czy części prefabrykowanej skupia się głównie na odpowiednim zagęszczeniu mieszanki betonowej. Mamy dużo metod zautomatyzowanego zagęszczania, przykładowo ubijanie zautomatyzowane, wibrowanie, wibro-prasowanie, odpowietrzanie i tak dalej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wibrowanie skupia się na tym, że poprzez sygnały o amplitudzie 0.0054-1mm i częstotliwości drgań 15004-1800 na minutę, dawanych przez wibrator jaki mieści się w mieszance betonowej, ziarna kruszywa są wprawiane w ruch. Mieszanka betonowa na skutek działania wibratora robi się wtedy luźna i sama się zagęszcza przez to jak ciężkie robi się kruszywo. Kiedy wibrowanie kończy się, mieszanka na chwilę traci swoją luźność. Drgania w mieszance poruszają się w różne strony naraz metodą półkulistą. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com