fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagadnienia związane z budową domu pod klucz

Bezsprzecznie budowa domu jest kosztowną i długotrwałą inwestycją. Koszty związane z budową domu generowane są nie tylko podczas jego budowa, ale również późniejsze inwestycje, dzięki którym będzie on dostosowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Istotnie pomijanie kwestii technicznych podczas budowy domu jest sporym błędem. Mogą one bowiem rzutować na późniejszą funkcjonalność budynku (program egzamin uprawnienia 2020). Godnym uwagi jest fakt, że odbioru domu należy dokonać z fachowcem. Oczywiście w trakcie prac budowlanych nad wszystkim powinien czuwać kierownik budowy.

Zagadnienia związane z budową domu pod klucz

Rola kierownika budowy podczas budowy domu

Oczywiście zatrudnienie odpowiednich fachowców jest kluczowe. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za prace techniczne wykonywane podczas całego procesu budowy (nauka do uprawnień budowlanych). Istotnie odbiór budynku powinien odbyć się w obecności inspektora nadzoru budowlanego. Jak się okazuje gotowe domy nie zawsze są przygotowywane przez inwestorów, niektóre zlecenia są w całości indywidualne. Jeżeli zlecenie jest indywidualne, wówczas zapewnienie nadzoru jest konieczne (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Tutaj dochodzimy również do ostatniego etapu budowy – przygotowania budynku pod klucz. To moment, w którym nieruchomość być już gotowa na tyle, aby lokatorzy mogli się do niej wprowadzić. Wówczas w takim mieszkaniu nie podejmuje się już prac wykończeniowych. Godnym uwagi jest jednak fakt, że przepisy nie zawsze są odpowiednio dobierane i nie ma jasnego prawa mówiącego o stanie budynku przeznaczonego pod klucz.

Nieruchomość pod klucz

Z przedstawionych powyżej informacji jasno wynika, iż mieszkanie pod klucz oznacza nieruchomość gotową do zamieszkania. Oczywiście w takim budynku koniecznie musi znaleźć się system instalacji. Należy również wykonać stolarkę zewnętrzną oraz wewnętrzną (program z aktami na uprawnienia budowlane). Istotnie w takim budynku muszą znaleźć się także meble oraz wszelkie inne elementy, które pełnią funkcję użytkową dla lokatorów.

Nadzór sprawdzający stan obiektu

Oczywiście bardzo ważnym elementem podczas budowy domu jest zapewnienie nadzoru. Jego zadaniem jest zweryfikowanie stanu obiektu oraz sprawdzenie, czy plan oraz umowy są wykonane zgodnie z prawem. Istotnie gotowe domy muszą spełniać normy budowlane (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Jest to konieczne, aby domy można było oddać do użytku. Ważnym aspektem jest obecność inwestora podczas odbioru budynku oraz nadzoru, który oceni jego stan. To wszystko stanowi podstawę do wydania decyzji o zgodności lub niezgodności budynku z opisem oraz dokumentacją techniczną.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com