fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dlaczego prawidłowe wyprowadzenie spalin jest tak istotne?

Ogrzewanie pomieszczenia gazem, nawet w przypadku specjalnie przystosowanego do tego kotła gazowego, zawsze wiąże się z możliwością zatrucia spalinami. Mowa tutaj oczywiście o pomieszczeniach, w których mogą przebywać ludzie. Z drugiej jednak strony ogrzewanie gazem jest wygodne, a przynajmniej mniej uciążliwe niż palenie węgla. Gaz jest łatwopalny a jego spaliny trujące, dlatego niezwykle istotne jest wyprowadzenie spalin, a właściwie to przewodów spalinowych od urządzeń gazowych. Zleca się to specjalnie wyszkolonej brygadzie, wśród której co najmniej jedna osoba powinna posiadać odpowiednie doświadczenie potwierdzone stażem. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Jak tego dokonać?

Wyprowadzenie spalin poza budynek może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest system kominowy, drugi umożliwia bezpośrednie wyprowadzenie spalin przez zewnętrzne ściany budynku. System ten z powodzeniem stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, ale wyłącznie wtedy, gdy moc pieca nie przekracza 21 KW. Jego ogromną zaletą jest zdecydowanie niższy koszt inwestycji niż w przypadku przewodu kominowego. Zawsze jednak trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Wylot spalin powinien się bowiem znajdować niezbyt nisko, ale też nie w bliskim sąsiedztwie okna. Odprowadzanie spalin jest z kolei w dużej mierze możliwe dzięki wentylacji grawitacyjnej. Te jak i inne przepisy znajdziemy w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych i usytuowania budynków. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Wyprowadzenie spalin a kwestie estetyczne

Kwestie estetyczne są silnie zindywidualizowane. Z pewnością jednak opary wychodzące przez ściany zewnętrzne będą źle wpływały na elewację. Wszystkiemu jest winny kwaśny odczyn spalin – to on powoduje destrukcję tynku czy elementów dekoracyjnych. Z pomocą przychodzą materiały budowlane, które oprą się niepożądanym działaniom. Niestety ich koszt jest jak na razie dość duży, ale pozostaje mieć nadzieję, że z biegiem czasu zaczną one tanieć. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych) (program na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com