fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kluczowe wymagania w tej specjalności związane są z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń. Absolwenci studiów magisterskich budownictwa, którzy posiadają roczną praktykę przy projektowaniu i 1,5 roczną na budowie – mogą przystąpić do egzaminu. Na wybór specjalności konstrukcyjno-budowlanej najczęściej decydują się właśnie przyszli inżynierowie budownictwa (uprawnienia budowlane – egzamin 2020).

Projektowanie bez ograniczeń – wymaganiami

Jeżeli ktoś myśli o zdobyciu uprawnień do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej musi mieć ukończone studia II stopnia na kierunku budownictwo.Istotne jest posiadanie rocznej praktyki na budowie oraz roczna przy sporządzaniu projektów (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane).

Ważnym aspektem jest posiadanie wykształcenia kierunkowego oraz praktyki zawodowej.

Kierowanie robotami budowlanymi – wymaganiami

Możemy wyróżnić dwa rodzaje uprawnień do kierowania robotami budowlanymi: bez ograniczeń oraz w ograniczonym zakresie.

O uprawnienia bez ograniczeń mogą ubiegać się absolwenci studiów magisterskich budownictwa, którzy posiadają 1,5 roczną praktykę na placu budowy. Podobnie jest z inżynierami, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunku budownictwa i posiadają 3-letnią praktykę na budowie.

O uprawnienia w ograniczonym zakresie mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia budownictwa. Muszą mieć ukończoną roczną praktykę przy projektach i 1,5 na budowie. Z pewnością absolwenci studiów magisterskich kierunków pokrewnych także mogą zdobyć ww. uprawnienia (nauka do uprawnień budowlanych). Tymi kierunkami są m.in.: architektura, architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska, budownictwo hydrotechniczne, melioracja inżynieria wodna. Istotne jest odbycie rocznej praktyki przy tworzeniu projektów oraz 1,5 rocznej na budowie.

Przepisy szczegółowe

Kto jeszcze można starać się o uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie? Są to osoby posiadające tytuł technika lub mistrza.

Istotne jest jednoczesne posiadanie przez nie nawet 4-letniej praktyki na budowie (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Godne uwagi są przepisy szczegółowe, które znajdują się w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com