fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykonywanie posadzek

Podkłady monolityczne

Powszechne są pewne sposoby określania wilgotności podkładu, natomiast w warunkach budowy najłatwiejsze będzie użycie papierków wskaźnikowych „Hygrotest”. Temperatura w pokojach, w jakich robi się posadzki z tworzyw drzewnych oraz wykładzin tekstylnych nie może zejść poniżej 10 stopni. Podczas robienia posadzek z tworzyw sztucznych temperatura w pokoju musi równać się około 15 stopni. (uprawnienia budowlane kontakt) Posadzki z tworzyw mineralnych nie mogą zostać zrobione w temperaturze mniejszej od 5 stopni. Podkłady, na jakich ma zostać zrobiona posadzka, muszą być solidne, wygładzone oraz wysuszone. Spełnienie tych warunków bywa zwłaszcza istotne w sytuacji robienia podłóg z tworzyw sztucznych albo z kafli mozaikowych. Podkład na jakim będą naklejane wykładziny z materiałów nienaturalnych albo kafli mozaikowych musi posiadać odporność na zgniatanie chociaż 80 kg/ca1. Płaszczyzna podkładu musi zostać wygładzona. Kontrolowanie podkładu dzięki łatom o długości 2m nie może pokazywać prześwitów powyżej 2mm. Płaszczyzna podkładu musi być powierzchnią poziomą. Dokładność zrobienia podkładu musi być taka, żeby odchyłki płaszczyzny posadzki od powierzchni poziomej nie było większe od 5mm na pełnej długości czy rozpiętości miejsca. Podkład musi być suchy. (uprawnienia budowlane 2021)

Wykonywanie posadzek
Wykonywanie posadzek

Zaprawa

Zaprawa musi posiadać konsystencję mokrą. Nie można robić podkładów z zaprawy płynnej albo takiej z dodanym wapnem. Zaprawę cementową rozmieszcza się wśród listew kierunkowych w rzędzie obszerności 9.8cm. Po jej początkowym zastygnięciu podkład zaciera się drewnianą packą podczas wykorzystania rzadkiej zaprawy cementowej o proporcjach 1:3. Podkład musi zostać ochroniony przed stąpaniem po nim przez trzy doby. Podczas zastygania zaprawy podkład musi zostać przez 10 dni po zrobieniu pielęgnowany, czyli namaczany wodą albo okryty trocinami. Po tym czasie zacznie się wolne schnięcie podkładu. Przy odpowiedniej pielęgnacji, po 4-6 tygodniach, podkład będzie solidny i twardy. (uprawnienia budowlane program)

Prace podłogowe

Prace podłogowe zawierają w sobie zrobienie podłogi razem z jej finalnym zakończeniem przed oddaniem obiektu do używania. Podłoga wspiera się na podłożu, jakim zwykle bywa strop, a w obiektach bez piwnic, rząd betonu umieszczony od razu na płaszczyźnie. (akty prawne uprawnienia budowlane) Podłoga zrobiona jest z rzędu izolacyjnego, podkładu i posadzki, jaką da się zrobić z tworzyw drzewnych, materiałów sztucznych lub takich pochodzenia mineralnego. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Patrząc na rozłożenie w obiekcie, podłogi rozdzielają się na takie kategorie: podłogi na płaszczyźnie, nad piwnicami i pokojami zimnymi oraz na stropach międzypiętrami. Dla wszystkich tych kategorii, patrząc na strop i typ tworzywa podłogowego, używane są faktyczne rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne podłogi i dobre obszerności różnych rzędów.

Zasady zaczęcia prac podłogowych

Zanim przystąpi się do rozmieszczenia rzędów izolacyjnych i podkładu mury i sufity muszą zostać otynkowane. Płaszczyzna stropu musi być wygładzona podczas jego robienia. Do zrobienia posadzki da się podejść po skończeniu każdej innej pracy budowlanej i instalacyjnej, pomijając pracę tapeciarskie i po zastygnięciu podkładu. Warunek suchości podkładu bywa bardzo istotny i przez to wilgotność podkładu musi być skontrolowany przed podejściem do sklejania tworzyw posadzkowych z drewna czy materiałów sztucznych. Dopuszczalna ilość wilgoci w podkładzie betonowym nie może być większa od 3%. W sytuacji zobaczenia, że ta ilość jest przekroczona, datę robienia posadzki trzeba zmienić. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com