fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykańczarki ślizgowe niedawno wprowadzono do budowy nawierzchni betonowych (egzamin na uprawnienia budowlane). Dzięki nim przestało być konieczne stosowanie prowadnic. Wykańczarki te charakteryzują się wieloma zaletami. Jednak ich największą wadą jest to, że są one bardzo ciężkie.

W jednej z europejskich firm zaczęto produkować lekką maszynę przyczepną, która pozwala na wykonywanie nawierzchni betonowej bez konieczności zastosowania prowadnic. Jednak jej największą wadą jest przede wszystkim brak automatycznego urządzenia, które regulowałoby profil podłużny nawierzchni.

Wykańczarki ślizgowe
Wykańczarki ślizgowe

Aby móc zagęścić rozścieloną masę betonową, taka układarka ma na swoim wyposażeniu 12 elektrycznych wibratorów wgłębnych. Trzy elementy gładzące są niezbędne do tego, żeby wykończyć powierzchnię. Zasadniczy element gładzący ma formę deski wygładzającej. Jest ona połączona z poziomym wibratorem rurowym. Wibrator ten znajduje się w szczelina leja rozdzielczego. Dwa pozostałe elementy gładzące to gładziki płytowe.

Całość maszyny, silnik i urządzenia sterujące mocuje się na podwoziu gąsienicowym wraz z deskowaniem ślizgowym. W wykańczarce zamontowane jest automatyczne urządzenie, które jest niezbędne do tego, żeby utrzymać budowaną nawierzchnię dokładnie w zaprojektowanej niwelecie oraz osi.

Urządzenia do wykonywania szczeliny podłużnej

Maszyna ta jest również zaopatrzona w urządzenia, które służą do wykonywania szczeliny podłużnej. Urządzenie to jest z:

– wciągarki bębnowej,

– układarki taśmy,

– noża wibracyjnego.

Kilkanaście metrów za tą maszyną powinni iść po poboczach dwaj robotnicy, którzy ciągną rurowy aluminiowy gładzik oraz taśmę brezentową po nawierzchni, która została świeżo zagęszczona. Gładzik ten jest zrobiony z cienkościennej rury aluminiowej, która ma średnicę 10,5 cm (program egzamin uprawnienia 2021). Jej długość wynosi 9 m i po obu końcach znajdują się uchwyty linowe. Gładzik podczas pracy ustawia się skośnie w stosunku do osi. Proces wykończenia powierzchni polega na tym, że gładzik należy przeciągnąć w obie strony. Wykonana nawierzchnia przez tą maszynę charakteryzuje się przede wszystkim dużą dokładnością profilu podłużnego.

Żeby można było zapewnić ciągłość pracy układarki, niezbędne są 2 betoniarki na podwoziu gąsienicowym. Dodatkowo ich pojemność robocza mieszalnika powinna wynosić co najmniej 1,5 m3. Do koszy załadowczych betoniarek dostarcza się suche zestawy masy. Dostawy odbywają się samochodami wyładowczymi. Z kolei woda do zarobu pochodzi z cystern samochodowych, które przejeżdżają wzdłuż budowanej nawierzchni. Przygotowaną masę betonową należy dostarczyć do zasobnika wykańczarki przy wykorzystaniu zasobnika kubełkowego, który porusza się po wysięgniku.

Wydajność godzinowa wykańczarki określa się jako ułożenie:

– ok. 100 m3 masy betonowej,

– 400 m2 powierzchni,

– 52 m długości nawierzchni.

Urządzenia i maszyny pomocnicze do budowy i wykończenia nawierzchni betonowych

Budując nawierzchnię betonową niezbędne są różne maszyny oraz urządzenia pomocnicze (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Do tych urządzeń można również zaliczyć:

– wibratory przenośne,

– daszki ochronne i pomosty robocze,

– pompy wodne,

– agregaty elektryczne,

– nacinarki szczelin w betonie,

– zalewarki szczelin masą asfaltową,

– polewarki nawierzchni płynami ochronnymi,

– wykańczarki opasek betonowych,

– prowadnice.

Zapasowy sprzęt, który zagęszcza masę betonową powinien się znajdować na każdej budowie nawierzchni betonowych z uwagi na możliwość awarii wykańczarek. Najczęściej wykorzystuje się do tego ubijarki wibracyjne. Są one przydatne również do:

– wykonywania małych partii nawierzchni betonowych,

– robót naprawczych,

– robót pomocniczych.

W zależności od rodzaju napędu elementów wibracyjnych, wibratory można podzielić na trzy typy. Wyróżnia się wibratory, które mają napęd silnikami:

– spalinowymi,

– elektrycznymi,

– o sprężonym powietrzu (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com