fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasłona wodna

Urządzeniami chroniącymi pracowników od wpływu procesów produkcyjnych szkodliwych dla zdrowia są przede wszystkim zasłony wodne (uprawnienia budowlane 2021). Mają one formę płaskiego ekranu z wody, która pływnie z podłużnej rury. Spływa ona w sposób swobodny albo wzdłuż ekranu, który wykonany jest z metalowej siatki do podłużnego koryta.

Zasłona wodna zużywa na 1 m ok. 10-30 litrów w ciągu jednej minuty. Woda w zasłonie płynie z prędkością 0,5-1 m/sek. Struga wodna ma grubość 0,5-0,7 mm. Zadaniem zasłony wodnej jest:

– zatrzymanie prawie całości promieniowania cieplnego, które wysyłane jest przez nagrzane płaszczyzny lub otwory pieców,

– chronienie pracownika, który znajduje się za zasłoną od przegrzania.

Woda do urządzeń chroniących
Woda do urządzeń chroniących

Dodatkowo nie jest ona przeszkodą, która utrudniałaby pracę różnymi narzędziami, które przechodzą przez ekran. To właśnie sprawia, że o wiele lepszy jest wybór zasłony wodnej niż zasłony, która zrobiona jest ze stałych materiałów, które odbijają promieniowanie cieplne. Mowa tu o ekranach z azbestu bądź ekranach, które są pokryte aluminiową folią.

Promieniowanie cieplne nie wywołuje żadnych objawów u pracujących pod warunkiem, że wynosi ona 10 kcal/m2 w ciągu jednej minuty. Jest to górna granica promieniowania cieplnego. Promieniowanie słoneczne na naszej szerokości geograficznej nie jest większe niż 15 kcal/m2 na minutę. Maksymalne promieniowanie gorących płaszczyzn ma miejsce głównie w przemyśle. Zakładając, że promieniowanie to wynosi ok. 100 kcal/m2 na minutę, a wysokość zasłony ma do 2 m, to woda na 1 m zasłony unosi około 200 kcal/min. W momencie, kiedy w zasłonie użyje się ok. 10 litrów na minutę, to woda ogrzewa się o ok. 20°C. Woda, która wypływa z takiej zasłony jest z reguły ogrzana do 50 °C (testy 2021 uprawnienia).

Zastosowanie zasłon

Zasłony wodne znajdują zastosowanie:

a) przy piecach martenowskich:

– intensywność promieniowania cieplnego wynosi do 100 kcal/m2 na minutę,

b) w walcowniach dla osłony od promieniowania rozżarzonego metalu:

– promieniowanie do 50 kcal/m2 na minutę,

c)  w kuźniach (promieniowanie przy otwartym palenisku do 100 kcal/m2 na minutę),

d) przy piecach do hartowania metali i do cieplnej obróbki metali:

– promieniowanie do 30 kcal/m2 na minutę,

e) przy piecach przemysłu chemicznego:

– produkcja kwasu siarkowego i solnego,

f) w gazowniach,

g) przy piecach kontaktowych dla kwasu azotowego,

h) w odlewniach promieniowanie rozżarzonych płaszczyzn metali przygotowanych do odlewania:

– promieniowanie do 60 kcal/m2 na minutę,

i) przy elektrycznych piecach dla karbidu,

j) przy robotach górniczych do osłony odstrzału kopalin,

k) jako izolacja poszczególnych odcinków korytarza od rozprzestrzeniania się wybuchu pyłu węglowego zawartego w powietrzu w tych korytarzach:

– zużycie wody w tych zasłonach wynosi jednorazowo co najmniej 120 1/m2 przekroju korytarza (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Kabiny

Zasłony wodne otaczają również kabiny. Są to miejsca, w których pracownicy, którzy pracują w zakładach o dużym wydzielaniu ciepła, mogą chwilę odpocząć i się ochłodzić. Zasłony wodne mają wówczas formę powierzchni walcowej, która zasilana jest z rury w kształcie koła. Średnica koła wynosi do ok. 3 m obwodu kabiny. W związku z tym długość zasłony mieści się w przedziale od 6 do 9 m. Przy takiej zasłonie zużywa się ok. 15 l/min na 1 mb wody, a w przypadku całej zasłony jest to ok. 90-100 l/min. Zasłony tego typu pozwalają na szybkie obniżenie temperatury w kabinie do ok. 19-20°C.

W przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni w zakładach, w których wydziela się dużo ciepła, zaobserwowano, że tętno przyspiesza im do 175 uderzeń na minutę. Dzieje się to na skutek wysokiej temperatury otoczenia. Dzięki odpoczynkowi w kabinie tego typu zauważono, że tętno zwalnia do 100 uderzeń na minutę (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com