fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cieśla – gdzie pracuje

Praca cieśli to bardzo odpowiedzialne stanowisko pracy. Może on pracować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. Praca na zewnątrz wiąże się ściśle ze zmiennymi, często bardzo trudnymi, warunkami pogodowymi. Jest to dosyć trudne i pracochłonne zajęcie. Wiąże się z podejmowaniem częstego ryzyka. Praca może odbywać się w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Mam tu na myśli szalowanie głębokich wkopów, podczas których może dojść do osunięcia ziemi. Cieśla pracując na wysokości może również ulec wypadkowi. Wśród głównych urazów jakim może ulec cieśla wyróżnia się:

  • upadek z wysokości,
  • przysypanie ziemią,
  • urazy od ostrych narzędzi ciesielskich,
  • podrażnienia od substancji drażniących np. środków impregnujących drewno,

 

Warunki społeczne

Cieśla nigdy nie pracuje samodzielnie. Są to zazwyczaj tak pracochłonne zadania że wymagają pracy zespołowej. Chodzi tu przede wszystkim o precyzję i często ciężkie elementy wymagające transportowania przez kilka osób. Ponadto cieśla musi współpracować z innymi branżami: betoniarz, zbrojarz, murarz.

Wykonywane zadania są bardzo ważne pod względem bezpieczeństwa podczas przyszłego użytkowania. Dlatego prace te należy ściśle nadzorować.

Organizacja pracy

Zawód cieśli, jak wiele innych zawodów budowlanych, wymaga gotowości do przemieszczania się w terenie, ale zwykle nie musi on opuszczać miejsca zamieszkania. Firmy budowlane na ogół działają bowiem w lokalnym zasięgu. Praca cieśli jest nadzorowana przez majstra i kierownika budowy, którzy pilnują jej wykonania zgodnie z projektem. Cieśla musi jednak mieć świadomość wielkiej odpowiedzialności za swoje zadania. Wszak do oszalowanego przez niego wykopu pod fundamenty czy pod wykonane przez niego podpory stropów wchodzą inni ludzie.

 

Wymagania fizyczne i psychologiczne

Cieśla musi odznaczać się przede wszystkim wysoką sprawnością manualną. Elementy drewniane, aby dobrze „pracowały” muszą być poprawnie wykonane. Połączenia elementów takie jak np. pióro-wpust muszą być dobrze, dokładnie wykonane. Nieprawidłowe wykonanie może grozić nawet katastrofą budowlaną.  Cieśla musi być też cierpliwy. Wiele bowiem prac, które wykonuje taka osoba są powtarzalne, np. impregnacja elementów drewnianych, łączenia poszczególnych elementów.

Do pracy w takim zawodzie wpisują się osoby, które potrafią nadzorować zespołem. Należy też szybko porozumiewać się ze współpracownikami. Praca w zespole zawsze wymaga refleksu i łatwości w kontaktowaniu się z innymi. Dodatkowo należy ufać swoim współpracownikom. Często bowiem należy zaufać im podczas asekuracji np. podczas pracy na wysokości czy w głębokich wykopach.

Praca cieśli wymaga sprawności fizycznej. Wiąże się z długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Osoby o słabej kondycji niestety nie mają szans na pracę w takim zawodzie. Aby więc podjąć pracę w zawodzie cieśli należy przejść specjalistyczne badania. Przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu to:

  • zaburzenia wzroku,
  • choroby skóry,
  • alergie,
  • zaburzenia równowagi,
  • słaba kondycja fizyczna,
  • choroby ograniczające sprawność fizyczną.

 

Jakie warunki należy spełnić w zawodzie cieśli?

Cieśla to jak już wspominałem bardzo wymagający zawód. Cieśla wykonujący swój zawód powinie  skończyć szkołę zawodową. Tylko proste czynności ciesielskie mogą wykonywać osoby bazujące wyłącznie na doświadczeniu. Są to tylko pomocnicy ciesielscy.

 

Możliwość awansu na stanowisku cieśli

 

Niestety w tym zawodzie możliwości awansu są mocno ograniczone.Swoje zadania rozpoczyna się zazwyczaj na stanowisku pomocnika cieśli. Następnie przechodzi się na stanowisko cieśli w pełni wykwalifikowanego. Najwyższym stanowiskiem jest osiągnięcie tytuły mistrza.

Praca w zawodzie cieśli jest bardzo ciekawa. Najlepsi pracują przy rekonstrukcji drewnianych elementów w obiektach budowlanych.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com