fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wady ogrzewania podłogowego

Z jednej strony wykorzystanie ogrzewania podłogowego daje ogromne możliwości aranżacyjne. Projektant nie musi pamiętać o tym, że na danej ścianie należy zawiesić grzejnik. Z drugiej jednak strony wykonanie ogrzewania podłogowego ogranicza zastosowanie pewnych materiałów do wykończenia podłogi. Każdy bowiem materiał wykończeniowy może mieć swoje ograniczenia. Najczęściej stosuje się płytki ceramiczne. Co jednak z innymi materiałami.  (uprawniania budowlane)

Dziś coraz częściej można spotkać drewno, panele oraz wykładziny, które dzięki ulepszonym właściwościom, mogą być wykorzystane przy ogrzewaniu podłogowym. W niemieckiej normie można spotkać zapis o tym, że na wodnym ogrzewaniu podłogowym dopuszcza się układanie drewna o maksymalnej wartości oporności przewodzenia ciepła równej 0,15 m2K/W. Dla przykładu modrzewiowe klepki podłogowe mają opór przewodzenia ciepła w granicach 0,18 m2K/W.Klepki parkietowe zaś, które mają grubość 22mm –  0,28 m2K/W.  (egzamin uprawnienia budowlane 2019)

Różne wykończenia materiałowe podłóg wiążą się ze zmiennym oporem cieplnym ze strony ogrzewania podłogowego.  Dla przykładu wykładziny podłogowe wymagają bardziej wydajnej pracy instalacji. W takich przypadkach należy układać ogrzewanie podłogowe o stosunkowo małych przerwach między rurkami ogrzewania podłogowego. Należy przy tym pamiętać, że temperatura podłogi ograniczona powinna być do 29 stopni.Producenci podłóg drewnianych ograniczają jeszcze tę wartość do 27 stopni. (akty prawne na egzamin uprawnienia budowlane)

W przypadku nieprawidłowego doboru systemu grzewczego lub pokrycia podłogowego może spowodować duże straty finansowe lub nawet zniszczenie posadzki.

Wady ogrzewania podlogowego
Wady ogrzewania podłogowego

Przy wyborze ogrzewania podłogowego należy pamiętać, że nie stosuje się do  pod miskami ustępowymi, zlewozmywakami, umywalkami. To może spowodować parowanie wody z syfonów i w konsekwencji nieprzyjemny zapach. Takie ograniczenia mogą spowodować w małych pomieszczeniach trudności z wystarczającym jego ogrzaniem.

Koszty

Koszty ułożenia ogrzewania podłogowego są o około 30% większe niż dla ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną. Jeśli więc wracasz do domu i potrzebujesz szybkiego nagrzania danego pomieszczenia powinieneś mieć to na uwadze.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com