fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W jaki sposób należy dobrać fundamenty?

Aby dobrze zaprojektować fundamenty niezbędne są oględziny terenu, na którym planowana jest budowa. Przyglądając się roślinności występującej na działce, możemy dowiedzieć się jaka jest głębokość wód gruntowych. Może to okazać się niewystarczające wtedy najlepszym  wyjściem jest zlecenie badań geotechnicznych. (testy na uprawnienia budowlane)

fundamenty
fundamenty

Głębokość posadowienia fundamentu

Na głębokość posadowienia ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi poziom wód gruntowych, rodzaj i struktura gruntu. Dodatkowo uwzględnia się tu obiekty znajdujące się w sąsiedztwie oraz głębokość przemarzania o której więcej znajdziesz w kolejnej części tego artykułu. (uprawnienia budowlane – akty prawne)

Natomiast sama wielkość obciążenia przekazywanego na fundament warunkuje dobór rodzaju fundamentu. Co za tym idzie wielkość domu, ilość kondygnacji itd.

Materiały zastosowane do wykonania fundamentów są trwałe i wytrzymałe. Najczęściej do tego celu używa się betonu i zbrojenia. (uprawnienia architektoniczne egzamin ustny)

Dobór rodzaju fundamentu

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej posadowienie tworzy się na fundamentach bezpośrednich. Zaliczają się do nich:

  • -ławy fundamentowe
  • -płyty fundamentowe
  • -ruszt fundamentowy

Fundamenty najchętniej wykonuje się jako ławy fundamentowe w konstrukcji żelbetowej. Jest to najłatwiejszy a zarazem najtańszy rodzaj posadowienia. W przypadku, gdy wody gruntowe i ogólne warunki podłoża nie są skomplikowane jest to najbardziej optymalne rozwiązanie stosowane pod ścianami. (testy uprawnienia architektoniczne)

Dla trudnych warunków gruntowych warto wziąć pod uwagę posadowienie na płycie fundamentowej. Takie rozwiązanie stosuje się gdy poziom wód jest stosunkowo wysoki a budynek ma być podpiwniczony. Płyta jest oczywiście bardziej skomplikowana niż ława fundamentowa. Jest też droższa do wykonania, ponieważ wymaga zastosowania większej ilości materiału.

W przypadku działek dla których problemem jest wilgoć dobrym rozwiązaniem jest budowa konstrukcji niepodpiwniczonej. Same fundamenty należy obniżyć do głębokości przemarzania gruntu.

Parametry fundamentu

Jednym z głównych parametrów fundamentu jest głębokość posadowienia. Jest to jeden z głównych parametrów wymagających określenia przez konstruktora./projektanta. Wpływ ma przede wszystkim głębokość przemarzania. Zależy ona od strefy na której sytuujemy obiekt. Strefy te określone są normowo. Podział na strefy przemarzania zależy od temperatury, struktury gruntu oraz statystyki. Dodatkowo zależy również od powietrza. Jest to ważne gdyż zamarźnięty grunt zwiększa swoją objętość, wywołując napór na fundament.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com