fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uznawanie kwalifikacji zawodowych do uprawnień budowlanych uzyskanych za granicą określa się w przepisach prawnych, w tym w Prawie budowlanym. Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa prowadzi postępowanie kwalifikacyjne w tym zakresie (testy uprawnienia budowlane).

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Postępowanie kwalifikacyjne  zaczyna się w momencie złożenia przez kandydata pisemnego wniosku i uiszczeniu opłaty. Krajowa Rada powinna dokonać formalnej weryfikacji wniosku, które nastąpi w ciągu miesiąca. We wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych do pełnienia samodzielnie funkcji technicznych w budownictwie należy podać wymagane informacje. Są to: imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, dane kontaktowe. Kandydat powinien wskazać państwo, w którym zrealizował praktykę zawodową i zdobył wykształcenie. Zawód regulowany jest określony przez aplikanta. Uprawnienia oraz informacje o uzyskanym wykształceniu regulowanym (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Należy wskazać posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia do wykonywania zawodu (program z aktami na uprawnienia budowlane). Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty: potwierdzenie obywatelstwa, uprawnienia budowlane, potwierdzenie posiadanych kwalifikacji odpowiadających uprawnieniom budowlanym w danej specjalności.

Posiadanie odpowiedniego doświadczenia zawodowego –  co musi zawierać

Zaświadczenie potwierdzające posiadanie odpowiedniego doświadczenia zawodowego jest niezwykle istotne. Powinno zawierać wyszczególnioną listę i adresy projektów obiektów budowlanych oraz wykonawstwo obiektów budowlanych. Istotne jest, aby podać kubatury i powierzchnię tych obiektów. Zaświadczenie musi zawierać opis konstrukcji obiektu, jego charakterystykę, opis wykonanych przez wnioskodawcę prac projektowych lub robót budowlanych.  Należy dokonać opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz opłaty skarbowej (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com