fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uzbrojenie centralne kafli, idące w stronę niższych szerokości pól, warto rozmieszczać bliżej płaszczyzny niższej. Nad nimi znajduje się uzbrojenie idące w stronę większej szerokości pól kafla. Średnice uzbrojenia kafla warto obierać w ten sposób, by odległości drutów były podobne do obszerności kafli, i żeby mogły one być takie same na pełnej rozpiętości i długości kafla. Powyżej belek pomostu warto odginać chociaż dwie trzecie drutów, o ile potrzeba do tego dla ujemnych punktów zginających. Powyżej drutów idących w niższym rzędzie dodajemy w wyższym rzędzie druty zwykle takiego samego przekroju. Długość drutów w wyższym rzędzie musi sięgać chociaż na Vs szerokości kafla wśród osiami belek. (uprawnienia budowlane kontakt)

Uzbrojenie kafli i belki centralne
Uzbrojenie kafli i belki centralne

Ilość belek centralnych

Wzory na określenia wpływu mimośrodowej masy przęsła na punkty w belkach centralnych pokazują, iż wpływ ten zmniejsza się ze wzrostem nieruchomości belek zewnętrznych i jest on najniższy w mostach o dwóch belkach centralnych. (uprawnienia budowlane 2021) Takie rozmieszczenie bywa na pewni najlepsze w sytuacji mostów o jednej jezdni ruchu. W mostach o jezdni o dwóch pasach ograniczenie podłużnie do dwóch powiększa obszerność kafli. Chociaż belki poprzeczne i nadprogramowe podłużnice pomniejszają obszerności kafli, ale bywają to części pośredniczące jedynie w transporcie sił z pomostu na belki centralne. Droga sił będzie wydłużona, a przez to powiększa się liczba betonu i uzbrojenia. Skupianie się do zmniejszenia masy belek centralnych zmusza do zamienienia średnic teowych przez dwuteowe i do tego nierówne.  Dla uproszczenia deskowania i betonowania poleca się, by półki posiadały średnice prostokątne. Warto jest, by niższa półka posiadała rozpiętość i obszerność niezmienną wzdłuż szerokości. Rozmiary jej są zależne od uzbrojenia centralnego. Mogą one być tym niższe, im druty tego uzbrojenia będą posiadały większy przekrój. Przez to również wybieramy ten przekrój zwykle na 40mm, pomniejszając ją do 32mm jedynie w skrajnych sytuacjach. (uprawnienia budowlane program)

Kafel pomostu

Kafel pomostu musi posiadać niezmienną obszerność, a jej niższa płaszczyzna musi być równa do płaszczyzny górnej, rozmieszczonej ze spadkiem dopasowanym do spadku poprzecznego płaszczyzny. Kafel pomostu musi być cienki. Nie warto nadawać jej obszerności niższej od 16cm, przez wpływ mas kół masywnych pojazdów na ścinanie zrobione tymi masami. W mostach o średniej szerokości obszerność kafla bywa już zależna od punktów zginających belki centralne. W mostach o dużych szerokościach ważne znaczenie ma użycie pola średnicy kafla pomostu jako półki wyższej belek centralnych. Przez to w tych mostach kafel na pełnej rozpiętości współdziałającej z belkami centralnymi musi znajdować się na jednej rosłości, wsporniki kafli, utrzymujące chodniki muszą być przedłużeniem kafla zestawiającego belki centralne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Belki podporęczowe

Belki podporęczowe i zgięte do góry kafli chodników nie mogą zostać zabetonowane przed usunięciem przęsła z rusztowań , ponieważ zgięcie przęseł pod masą osobistą komplikuje utrzymanie prostej linii ich brzegu. W średnicy przęsła masa zdylatowanych kafli chodnikowych bywa martwa, kafle te nie udzielają się w transportowaniu sił. Jednak w rozmieszczeniu, w jakim kafle chodnikowe to przedłużenie kafli drogi, współdziała ona w transporcie sił środkowych i może być na pełni rozpiętości betonowana w tym samym czasie, przed usunięciem przęsła z rusztowań. (program egzaminu na uprawnienia) Belka podporęczowa i kafle chodnikowe rozmieszczane są zazwyczaj z prefabrykatów i nie biorą udziału w deformacjach na skutek działania masy przęsła. Pomosty, w jakich kafel chodnikowy leży w poziomie kafla drogi, posiadają też plus, iż uzbrojenie oraz deskowanie kafla bywa łatwiejsze. Średnice uzbrojenia kafla określamy wedle dużych punktów dodatnich, pojawiających się w połowie szerokości jej pól. Średnice drutów warto zatrzymać identyczne w obu stronach, na pełnej długości i rozpiętości kafli dla ułatwienia ich rozmieszczenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com