fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uzbrojenie belek

Uzbrojenie belek usztywniających mostów o pomostach rozmieszczonych na tukach jest rozbieżne od uzbrojenia belek mostów o pomostach zawieszonych tym, że w tym pierwszym przypadku belki to tylko części zginane, a w tym kolejnych są one również rozciągane. Przez to właśnie w mostach o pomostach wspartych na lukach belki potrzebują o wiele mniejszej liczby uzbrojenia. (uprawnienia budowlane kontakt) Da się je zrobić sprężane, tak samo jak belki usztywniające o pomostach zawieszonych. Zaoszczędzenia otrzymane dzięki zamienieniu normalnego uzbrojenia na kable są znaczące.

Uzbrojenie belek usztywniających mostów

Całkowita liczba stali

Całkowita liczba stali, składająca się na 1m2 pomostu, bywa w mostach wspartych na lukach niższa od mostów bezrozporowych. (uprawnienia budowlane 2021) Kolumny i mury jako części zgniatane zbroimy jak najniższą liczba drutów wzdłużnych traktując je jako uzbrojenie przeciwzgniatające i kontrolując na punkty zginające, zrobione deformacjami termicznymi łuków czy pomostu. Kontrolowanie przekrojów kolumn czy murów na momenty przeniesione z pomostu czy sklepień bywa niepotrzebne, jeśli przekroje ich bywają odpowiednie ruszające się. Pomimo to dla ochrony naciągnięć w zestawieniach kolumn czy murów z belkami oraz sklepieniami warto umieszczać nadprogramowe druty. Ustroje mostów wiszących bywają kategoryzowane wedle rozmieszczeń wieszaków i kabli. Dla rozporządzenia opisu pokazujemy takie typy ustrojów o kablach:

-pochyłych, równoległych – inaczej zwane ustrojem A. Caquota,

-pochyłych zbieżnych w czubkach kolumn czy na pomoście,

-krzywych i wieszakach w pionie – inaczej klasyczny. (uprawnienia budowlane program)

Mosty wiszące

Mosty wiszące o pomostach betonowych sprężonych posiadają takie cechy :

-pomost bywa sprężony przez poziome składowe oddziaływań wieszaków czy kabli,

-wieszaki oraz kable bywają umieszczone w pomoście.

Patrząc na te cechy, betonowe mosty bywają ustrojami zewnętrznie bezrozporowymi, takimi samymi jak mosty łukowe, w jakich rozpór transportują ściągi czy belki sztywne. Ustroje takich mostów są poza tym takie same do belek sprężonych i rozbieżne są od tych belek tym, iż kablowanie nie jest obetonowane. Opisanie mostów wiszących o pomostach z betonu posegregujemy, patrząc takie ich typy cech charakterystycznych:

-wykonawcze, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-gospodarcze,

-komunikacyjne,

-konstrukcyjne,

-dynamiczne,

-statyczne.

Mosty o dużych wzniesieniach

W mostach o wielkich wzniesieniach sklepień odgradza się pomost od sklepienia na pełnej szerokości przez drążki. Daje to najbardziej przejrzyste rozmieszczenie sił środkowych, jak krótkie drążki blisko zwornika nie transportują punktów zginających. Minusem tego rozwiązania bywa powiększenie rosłości konstrukcyjnej. W wielu mostach zestawiano kolumny ze sklepieniami czy pomostem przegubowo krzyżując druty uzbrojenia i wprowadzając przekładki z drewna albo korka. Bywa to niepotrzebne, kiedy kolumny są maksymalnie wiotkie co do sklepienia i nie transportują punktów zgniatających przy zgięciach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Siły główne

Siłami głównymi w lukach bywają siły zgniatające. Do ich transportu powinien wystarczyć beton uzbrojony jak najniższym odsetkiem stali. Maksymalnie zwarte przekroje prostokątne łuków zbroimy drutami rozmieszczonymi na obwodzie strzemionami. Freyssinet w moście Veurdre doprowadził odsetki uzbrojenia do 0.4%. Kafle, środniki oraz przepony łuków o średnicach skrzynkowych zamkniętych lub otwartych zbroi się siatkami przeciw zginającymi, rozmieszczonymi poniżej płaszczyznami betonu. Siatki te składami z drutów o niedużym przekroju od 5 do 12mm, rozmieszczonych w odległościach od 15 do 25cm. Środniki oraz kafle zestawiamy skosami wprowadzając do nich druty rozmieszczone ukośnie. Siatki na murach naprzeciw zestawiamy ze sobą, żeby zachować odpowiednią obszerność otuliny. (program egzaminu na uprawnienia) Umieszczenie obszernych drutów wzdłuż łuków czy sklepień bywa wadą konstrukcyjną, jaka prowadzi do transportu elementów mocy zgniatających przez stal, a nie beton, wbrew zasadzie transportowania przez uzbrojenie. Belki usztywniające, stanowiące zwykle pełnie z pomostem, dopasować trzeba do transportu punktów zginających.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com