Krycie kaflami falistymi
Aby otrzymać dużą łatwość rozmieszczania i szczelności okrycia poleca się skontrolowanie wszystkich kafli szablonem zrobionym z desek, jaki określa kąty proste kafli. (uprawnienia budowlane kontakt) Określone skośne kawałki kafli muszą zostać odpiłowane. Aby nie doszło do nadprogramowych zgrubień w stykach narożnikowych odcina się narożne punkty. Do określania wielkości naroży do nacięcia potrafi przydać się szablon z blachy o obszerności 2-3mm, jaki w tym samym czasie potrafi określić punkt luki na haki przydające się do zamocowania kafli do płatwi. Luki górne w kaflach określono liczbą 1, dolne 2. Nacięcia narożnikowe da się robić piłą elektryczną bądź innymi narzędziami. Wiercenie w kaflach luk na śruby mocujące musi zachodzić na dole, przed uniesieniem kafli na dach. Luki muszą posiadać wielkość dopasowaną do podkładek neoprenowych. (uprawnienia budowlane 2021) Zostanie przy jednakowej rozpiętości zakładów otrzymuje się dzięki szablonowi, jaki potrafi być zrobiony na budowie z dostawieniem go do rozmiarów fal.
Uszczelnienie okrycia z kafli
Uszczelnienie okrycia z kafli dostaje się dzięki użyciu w zakładach kafli taśmy uszczelniającej poliuretanowej impregnowanej asfaltem. Kafle muszą zostać dostawione do płatwi z drewna wkrętkami, podczas czego wkrętki umieszcza się młotkiem nie do końca, ale zostaje mała przerwa. Na głębokość finalnych 3-5mm wkrętka musi zostać przykręcona dzięki śrubokrętowi. Uszykowanie roboty podczas rozmieszczania kafli falistych na większych dachach, a metoda rozmieszczania kafli z jednej kładki, rozstawienie śrub skupia się na rozmiarach kafli i rozmieszczeniu płatwi. Podczas rozmieszczania kafli długości 1.85 albo 2.50 na trzech płatwiach warto na środku stawiać podkładkę jako pas twardego kafla pilśniowego o obszerności 3mm impregnowanej preparatami na grzyby. (uprawnienia budowlane program)
W sytuacji używania rynien warto jest przystawić wzdłuż okapu deski grube około 38mm i dostawienie do nich rączek rynnowych. Aby podwyższyć nieprzepuszczalność okryć z jednego rzędu kafli da się rozmieszczać jeden rząd papy albo folii polietylenowej, dostawianej do deskowania gwoździami. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Krycie kaflami płaskimi
Podkłady pod kafle płaskie da się zrobić z desek o obszerności chociaż 19mm, rozpiętości 150mm, rozmieszczonych co 30mm albo z łat o średnicy 25x50mm średnicy 38x50mm, rozmieszczonych wedle wymagań potrzebnego systemu okrycia. Rozmieszczenie średnicy łat musi zostać pokazane w planie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Szacując rozmieszczenie łat podczas wybranej rozpiętości zakładów. Kaflami okrywa się tylko połacie dachowe, a kosze, ściany ogniowe, styki połaci z częściami jakie wystają powyżej dachu to okrywamy blachą ocynkowaną. Wymienione prace blacharskie muszą zostać zrobione przed przystąpieniem do rozmieszczania kafli. Potem warto wytrasować linie pomocnicze, jakie ułatwiają faktyczny rozstaw kafli na wszystkich połaciach. Linie pomocnicze równoległe do okapu pokazują na deskowaniu rozstaw wyższych naroży albo krawędzi kafli.
Kolejność rozmieszczania kafli
Kolejność rozmieszczania kafli bywa określona cyframi 1-4. W pierwszych dwóch układach okrywania dachu warto wśród dwie blisko siebie leżące kafle jednej warstwy umieszczać spinkę burzową, a po rozmieszczeniu faktycznego kafla górnej warstwy i zmienieniu miejsca drucika spinki przez lukę w kaflu warto drucik zagiąć w stronę okapu. Do tego wszystkie kafle muszą zostać przymocowane do deskowania dwoma gwoździami ocynkowanymi. Kalenica i krokiew w narożniku muszą być okryte gąsiorami. (program egzaminu na uprawnienia) Podczas okrywania kaflami płaskimi da się używać podstawki trójkątnej, jaka przydaje się do magazynowania części kafli jakie przydają się do rozmieszczania na dachu od razu, podczas czego można je zaczepiać na sznurach z deską na nich widniejącą albo samodzielnie. Podczas rozmieszczania kafli używa się zazwyczaj młotka, wiertarki, rozwiertarki, metrówki, taśmy, sznurka, nożyc.