fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uroczystość wręczenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

Z pewnością trud, który włożyli kandydaci w zdanie egzaminów na uprawnienia budowlane jest wart docenienia. Dlatego też w lipcu każda okręgowa izba inżynierów budownictwa zorganizowała uroczystości, podczas których wręczono inżynierom decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych. Taki dzień dla wszystkich osób ubiegających się o uprawnienia budowlane jest zwieńczeniem ich pracy oraz wysiłku (uprawnienia budowlane 2020). Przypomnijmy bowiem, że aby je zdobyć należy posiadać odpowiednie wykształcenie, odbyć praktykę zawodową oraz zdać trudny egzamin.

Uroczystość wręczenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

Statystyki związane z przystępowaniem do egzaminu na uprawnienia budowlane

Godnym uwagi jest fakt, że w tym roku odbyła się XXXIII sesja egzaminacyjna. Przystąpiło do niej łącznie 3977 osób starających się o uprawnienia budowlane. Jeżeli chodzi o część ustną egzaminu, to przystąpiło do niej aż 4158 osób (program uprawnienia budowlane). Liczba ta wynika z tego, iż część zdających podchodziła do egzaminu w trybie poprawkowym.

Ważnym aspektem są statystyki dotyczące zdawalności egzaminu. Otóż ogólna zdawalność we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa wyniosła w sesji wiosennej 81,03%. Istotnie najwięcej uprawnień nadano w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – łącznie 1568 decyzji. Z kolej specjalność sanitarną uzyskało 558 inżynierów, a specjalność instalacyjną elektryczną 412 (program egzamin uprawnienia 2019).

Mniej popularne specjalności

Istotnie wspomniana wcześniej specjalność konstrukcyjno-budowlana cieszy się największym powodzeniem wśród kandydatów na uprawnienia budowlane. Na niższych pozycjach znalazła się specjalność inżynieryjna drogowa – 365 osób. Z kolei specjalność inżynieryjną mostową uzyskało 139 osób. Z pewnością kolejne specjalności nie cieszą się aż taką popularnością. Jedynie73 osoby uzyskały uprawnienia w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych. Z kolei 23 osoby w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Natomiast specjalność inżynieryjną hydrotechniczną zdobyły 34 osoby (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Zaś instalacyjną telekomunikacyjną 42 osoby.

Decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych – województwa

Godnym uwagi jest fakt, jak na przestrzeni całego kraju rozkłada się liczba nadawanych uprawnień budowlanych (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Otóż w tym roku najwięcej decyzji podjęto w Mazowieckiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Istotnie przystąpiła tam największa liczba kandydatów i nadano aż 502 decyzje o uprawnieniach budowlanych. Z kolei w Małopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nadano 326 uprawnień, a w Śląskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa 314 uprawnień. Natomiast w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa przyznano 260 decyzji, a w Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa 252.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com