fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przyczepienie blachy

Przyczepienie blachy zaczyna się od dołu przy użyciu kotewek wykonanych z drutu, umocowanych na gwóźdź i włożonych w spoiny poprzeczne, przymocowanych do blachy i obłożonych czapeczkami. Z góry robi się to poprzez umieszczenie w spoinie wspornej i zatrzymanie hakami ocynkowanymi. (uprawnienia budowlane kontakt) Kotewki zaczepia się na gzymsach kończących w odległościach około 30-40 centymetrów, a w gzymsach niewielkich rozmiarów, które mają kilka kondygnacji i pod oknami w odległościach 50-60 centymetrów.

Umieszczanie blachy
Umieszczanie blachy

Pilastry

Pilastry to pionowe, klockowe występy z murów, czasem z tylko jednej, a czasem z obu kierunków. Posiadają one rolę kompozycyjną i nadającą odpowiedni wygląd. (uprawnienia budowlane 2021)

Używając pilastrów w roli części pionowych da się zmieniać i polepszać prezencje konstrukcji z zewnątrz oraz odseparowywać różne powierzchnie czy jakieś elementy brył. Zazwyczaj wsparciu łuków tworzy się formę V* lub ¾ filarów w przeróżnych charakterach. Niezbyt szeroki, ale wysoki pilaster to lizena.

Pilastry używane są, aby uodpornić ściany i polepszenie stateczności, szczególnie jak mamy do czynienia z rosłymi murami niestężonymi krzyżowo, które bywają zazwyczaj widoczne w kościołach czy halach. W budynkach ramowych bądź szkieletowych pilastry wykonuje się poprzez widoczne na płaszczyźnie ścian filary czy oblicówki. W wyjątkowych sytuacjach pilastry da się wykorzystywać do wsparcia szyn suwnicowych.

Ryzality to pionowe, klockowe występy z płaszczyzny elewacyjnej murów o większej długości od pilastrów. Posiadają one rolę kompozycyjną. Ryzalit typu narożnego konstrukcji zazwyczaj widnieje z obu nakładających się na siebie murów. (uprawnienia budowlane program)

Gzymsy ceglane

Gzymsy ceglane z dużym wyskokiem da się stworzyć poprzez rozstawienie niższego rzędu wyskoku na kształt wspornikowej, niewypukłej płyty wyposażonej z góry płaskownikami. Jeśli nie występują w danym przypadku – stalą okrągłą. Taką płytę stworzymy z cegieł na ukos ze skorzystaniem z porządnej zaprawy cementowej 1 : 3-Hl : 4. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obwód płaskowników to około 2-3mm, a są rosłe na 15-25mm. Owa płyta bywa solidnym układem, lecz jej wytworzenie bywa drogie, ponieważ przymusem jest korzystanie z deskowań z prawidłowym wsparciem. Żeby zrezygnować z rosłych rusztowań, da się deskowanie wesprzeć na balach z drewna, które musimy ustawić w odległościach na około półtora metra i przeprowadzonymi poprzez nietrwałe gniazda w ścianach i zaczepionymi w tylnej końcówce do stropu przy użyciu krzyżującej beleczki.

Przy użyciu wspomnianej beleczki oraz klinów zmienia się format deskowania poniżej płyty. Gzymsy muszą zostać odpowiednio uchronione od wnikania w środek ściany wody z każdej strony. Zwłaszcza trzeba zabezpieczyć gzymsy przed osadzeniem wody na powierzchni u pozwolić na uchodzenie wody w dół, bez jej kapanie po płaszczyźnie elewacyjnej gzymsu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wyjątek

Z wykluczeniem sytuacji, kiedy wyższa płaszczyzna gzymsu jest zabezpieczona poprzez pokrycie dachowe, warto ją stworzyć wraz z obniżeniem na zewnątrz. Jedynie w kamieniach mocno nieprzepuszczających o jak najmniejszej nasiąkliwości, da się nie ochraniać w żaden sposób górnej płaszczyzny gzymsu, ale warto wtedy dokładnie pozapychać szwy krzyżujące się kitem asfaltowo-azbestowym albo zaprawą cementową z małym dodatkiem preparatu wodoszczelnego. (program egzaminu na uprawnienia)

W każdej innej sytuacji górna płaszczyzna gzymsu musi zostać obtoczona osłoną zabezpieczającą, zazwyczaj używa się blachę cynkową. Aby uchronić przed kapaniem wody z gzymsu korzysta się z łzawników (ich inna nazwa to kapinos), a są to ustępy w dół, które są rosłe na 2cm i rozpięte na 5cm na końcówce wspornika, ale też zagięcia blach zabezpieczających.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com