fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Falowniki to inaczej inwertery. Są to urządzenia o charakterze energoelektronicznym. Ich główną funkcją jest zmiana elektrycznej energii, która pochodzi z fotowoltaiki na energię napięcia elektrycznej sieci. Stałe napięcie zamienia się w napięcie przemienne. Falowniki muszą spełnić kilka zadań. Pierwszym zadaniem jest zamiana stałego prądu na sieciowe parametry i sinusoidalny przebieg. Falowniki muszą także zsynchronizować wytworzoną przez siebie sinusoidę z sieciowym przebiegiem(uprawnienia budowlane 2022) . Ważne jest, aby falowniki zapewniały monitorowanie instalacji oraz skutecznie zabezpieczały sieć przed tzw. wyspowym efektem.

Typy falowników oraz ich rodzaje
Typy falowników oraz ich rodzaje

Jak można dokonać podziału falowników?

Falowniki można podzielić ze względu na moc oraz ze względu na typ instalacji. Typy falowników oraz ich rodzaje znajdziemy poniżej.

Falowniki ze względu na moc dzielimy na:

  • falowniki centralne – taki rodzaj falowników znajduje zastosowanie na tzw. fotowoltaicznych farmach;
  • falowniki szeregowe – stosuje się je w tradycyjnych instalacjach fotowoltaicznych o typowym charakterze;
  • mikrofalowniki – to rodzaj urządzeń ,które współpracują z jednym fotowoltaicznym modułem. Moc modułu mieści się w przedziale 0,3 – 1,0 kW. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Falowniki ze względu na typ instalacji dzielimy na:(uprawnienia budowlane program)

  • falownik hybrydowy – łączy w sobie typ falownika sieciowego oraz wyspowego. Energia za pomocą tego falownika wykorzystywana jest początkowo na ładowanie akumulatorów i własne potrzeby. Jeżeli występuje jej nadwyżka, to energia trafia do sieci.
  • falownik sieciowy – ten rodzaj falownika jest podłączony do elektroenergetycznej sieci. Trafia tam niewykorzystana energia.
  • falownik wyspowy – nie posiada połączenia z elektroenergetyczną siecią. Nadmiar energii trafia do magazynowania w baterii akumulatorów. Można ją później wykorzystać.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podział falowników ze względu na sposób ich izolacji

Podział falowników ze względu na sposób ich izolacji przedstawia się następująco:

  • falownik transformatorowy HF – wykazuje on wysoką częstotliwość 20-24kHz. Cechuje się małą wagą ale większą sprawnością. Do jego wad można zaliczyć cenę oraz skomplikowaną budowę.(uprawnienia budowlane kontakt)
  • falownik transformatorowy LF – ma niski poziom częstotliwości 50kHz. Jest duży i ciężki. Wada tego rodzaju falownika to jego niska sprawność, natomiast zaletą jest mała awaryjność.
  • falownik beztransformatorowy – jest to aktualnie najbardziej popularne rozwiązanie, aby zmienić z panelu PV energię. Posiada małą wagę oraz wymiary. Cena falownika beztransformatowego jest bardziej korzystna niż w przypadku falowników transformatorowych.

Karty katalogowe falowników w producentów

Producenci muszą posiadać karty katalogowe falowników. W nich zawiera się parametry dotyczące napięcia podczas pracy i na ich podstawie konfigurować powinno się łańcuchy modułów. Ważną informacją, jaką trzeba uwzględnić jsą skrajne temperatury, przy których instalacja fotowoltaiczna będzie pracować bez przekraczania napięcia poza MPPT. Falowniki, które posiadają duże moce posiadają kilka wejść trakera MPP. Są to oddzielne i niezależne od siebie wejścia. Za ich pomocą można połączyć kilka rodzajów stringów, które zainstalowane są w wielu płaszczyznach. Pozwoli to także uniknąć strat z modułów, które przez pewien okres mogą być zacienione.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com