fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Tynki mozaikowe idealnym wykończeniem każdego domu

Tynk mozaikowy prezentuje się bardzo ładnie i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się go z żywicy akrylowej i naturalnego lub barwionego kruszywa. Zalicza się do tynków cienkowarstwowych. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Tynki mozaikowe
Tynki mozaikowe

Różne rodzaje tynków mozaikowych

Tynki mozaikowe dzielimy na różne rodzaje w zależności od wielkości użytego kruszywa. Najgrubsze ziarna posiadają około 3 mm grubości, natomiast ziarna średniej grubości to około 0,5 mm. Rzadko występuje natomiast odmiana tynku mozaikowego o ziarnach różnej wielkości. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Tynki mozaikowe występują w wielu kolorach, tak więc można je dopasować do indywidualnych preferencji i jak również kolorów, które dominują na danej posesji.

Zasady nakładania tynków mozaikowych

Podczas nakładania tynków mozaikowych musi być odpowiednio przygotowane podłoże. Ściany powinny być suche, ponieważ jeżeli powierzchnia będzie w jakiś sposób zawilgocona,  to odparowanie wody będzie bardzo długo trwało. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Dodatkowo należy pamiętać, iż tynki mozaikowe są produktami żywicznym, w których paraprzepuszczalność jest niska.

Tak więc bardzo istotne jest wykonanie odpowiednich kroków, pierwsze oczyszczenie powierzchni i przygotowanie jej pod masę. Kolejnym krokiem jest gruntowanie, najlepiej preparatem głęboko penetrującym. Powierzchnia, na którą nakładane będą tynki musi być odpowiednio wyrównana. Można w tym celu wykorzystać zaprawę wyrównawczą lub podkład tynkarski.

Tynk mozaikowy stosuje się na podmurówkach elewacyjnych, ozdobnych fragmentach ścian zewnętrznych. Tynki mozaikowe są szczególnie uniwersalne. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Wyróżnia się także tynki mozaikowe żywiczne wewnętrzne, które wykorzystywane są najczęściej do łazienek i kuchni. Dzięki bogatej palecie barw można tworzyć różne kompozycje. Tynki mozaikowe dają niezwykłe efekty i konkurują z różnymi innymi ciekawymi rozwiązaniami wnętrzarskich.  Podczas nakładania tego typu tynku należy pamiętać, że temperatura powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza, najczęściej temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza powoduje, iż masa nie najlepiej utrzymuje się na podłożu.

 

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com