fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Twardnienie hydraulicznego wapna

Twardnienie hydraulicznego wapna obejmuje zjawiska hydraulicznego i powietrznego twardnienia (uprawnienia budowlane). Powietrzne polega na tym, że wapniowy wodorotlenek po tym, jak wyparuje z niego nadmiar wody wykrystalizowuje się i przekształca w powierzchniowej warstwie w wapniowy węglan. Ma to miejsce pod wpływem dwutlenku węgla oraz w związku z obecnością wilgoci. Hydrauliczne twardnienie to takie, gdzie rozdrobnione gliniany, krzemiany oraz żelaziany wapniowe w związku z wodą tworzą twardniejące rodzaje związków: hydrogliniany, hydrokrzemiany oraz hydrożelaziany wapniowe.

Twardnienie hydraulicznego wapna
Twardnienie hydraulicznego wapna

Zastosowanie gipsu

Gips to spoiwo znane już w starożytności (testy 2021 uprawnienia). W Polsce budowle sięgają X wieku, a w Egipcie stosowany był nawet 5000 lat temu. Zastosowanie w budownictwie gipsu przynosi szereg korzyści gospodarczych oraz technicznych. Wypalając 1 tonę gipsu należy zużyć do tego celu tylko 50-7-60 kg węgla. Porównując na 1 tonę cementu zużywa się węgla w ilości około 200-4-275 kg. Patrząc pod chemicznym kątem gips to siarczan wapnia, który w naturze występuje w dwóch postaciach: gips dwuwodny i gips bezwodny. W praktyce gips dwuwodny jest zanieczyszczony gliną, piaskiem. Zawiera on 79,1% 0aSO4 oraz wodę, której wartość wynosi 20,9%.

Właściwy ciężar surowego gipsu

Właściwy ciężar surowego gipsu jest równy 2,2-h2,4 a nasypowy ciężar tłucznia ma 2,5-S-1,7 T/m³. Dwuwodny gips ulega krystalizacji w klasie jednoskośnego słupa. W naturze wymiary kryształów gipsowych mają często wysokość powyżej 2 m a jego kryształy są bezbarwne. Jednak w związku z zanieczyszczeniami spotyka się także szary, brązowy, żółty czy różowy gips. Może on występować nawet w postaci czarnego (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Alabaster i anhydryt – odmiany gipsu

Alabaster jest drobnokrystalicznym gipsem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ma on zastosowanie do galanteryjnych wyrobów, przy wypalaniu wysokogatunkowych gipsów czy jako rzeźbiarski materiał. Możemy wyróżnić tu także bezwodny gips o nazwie anhydryt. Występuje on w przyrodzie bardzo rzadko. Jego właściwy ciężar wynosi od 2,9 do 3,1 a twardość liczona w skali Mohsa od 2,5 do 3,5. Czysty anhydryt ma białą barwę ale zwykle posiada zabarwione domieszki. Krystalizuje się on w rombowej klasie Najbogatszymi na świecie złożami dwuwodnymi są te, na terenie Polski.

Badanie wytrzymałościowych hydraulicznych cech

Badania wytrzymałościowych hydraulicznych cech przeprowadza się tak samo jak dla cementu. Objętościowy ciężar sproszkowanego wapna ma 0,7-r-I-T/m³. Zależy on od miałkości oraz sposobu jego nasypywania. Pierwszego dnia próbki przechowuje się w środowisku wilgotnym. Jeżeli nie znamy rodzaju wapna to połowę z nich przechowuje się, jak w przypadku słabego rodzaju wapna a połowę jak mocnego (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com