fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Transferowe rodzaje stropów kablobetonowych

Wykorzystanie w pracach stropów kablobetonowych transferowych wpływa na uzyskanie oszczędności odnośnie ilości zużytego betonu, stali, jak i odnośnie gabarytów przekrojów. Na świecie transferowe stropy kablobetonowe wykorzystuje się powszechnie w celu przenoszenia w budynkach dużych obciążeń, kiedy podpory z wyższych kondygnacji nie są kontynuowane aż do fundamentów budynku. Polska w związku z nieumiejętnym projektowaniem tego typu konstrukcji nie może pochwalić się wieloma realizacjami. Ważną kwestią, jaką trzeba wiedzieć jest to, jak pracują transferowe kablobetonowe stropy oraz jak wygląda ich realizacja.  (uprawnienia budowlane program) 

Transferowe rodzaje stropów kablobetonowych
Transferowe rodzaje stropów kablobetonowych

Żelbetowe transferowe stropy

W budynkach często transferowe stropy projektuje się jako strop żelbetowy. Pionowe znaczne obciążenia, jakie przekazują transferowe konstrukcje wymagają, aby płyty posiadały odpowiednią grubość bądź przekroje belek. Potrzebna jest tu dodatkowo duża ilość zbrojenia. Transferowe płyty posiadają grubość od poziomu kilkudziesięciu centymetrów. Na tą wartość wpływa rozpiętość stropu, jak i poziom jego obciążenia. Maksymalnej grubości płyt w związku z tym nie określa się. Jednak wykonanie płyty, której grubość będzie przekraczać 2 metry jest pod względem ekonomicznym nieuzasadnione. W związku z tym ciężar, jaki wykazuje transferowy strop stanowi na fundament obciążenie dominujące. Tego rodzaju konstrukcje potrzebują też dużych ilości zbrojeniowych stali. Poprzez użycie sprężenia redukuje się niekiedy w znaczny sposób przekroje danych elementów oraz ilość zastosowanej zbrojeniowej stali. Wstępne ściskające naprężenia w skuteczny sposób ulegają redukcji w elementach zarysowania oraz wpływają na wywołanie ugięć odwrotnych w elementach. (uprawnienia budowlane segregator)  

Konstruowanie transferowych stropów

Architektoniczne trendy obecne podczas tworzenia projektów obiektów o publicznej użyteczności wymuszają w pewien sposób lokalizację w dolnych kondygnacjach dużych obiektów, wolnych od podpór obszarów, przy jednoczesnej gęstej konstrukcyjnej zabudowie na wyższych kondygnacjach budynku. Zastosowane różne konstrukcyjne układy stwarzają konieczność przeniesienia pionowych obciążeń pochodzących z kondygnacji wyższych na niższe kondygnacje. Nie zachodzi tu kontynuacja podpór do fundamentu. W takim wypadku stosuje się transferowe płyty, ruszty albo belki. Od słupów bądź ścian, które nie posiadają swoich kontynuacji do fundamentów przekazywanie obciążeń wymaga użycia konstrukcyjnych elementów cechujących się wysoką wytrzymałością oraz sztywnością. (uprawnienia budowlane 2022) 

Ukształtowanie sprężenia

Sprężenia realizuje się poprzez użycie prostych kabli, jakie przepuszcza się dołem w przęsłach albo górą tuż nad podporami. Lepsze efekty osiąga się, kiedy kształtuje się zakrzywione trasy cięgien, jakie prowadzi się po liniach zginających momentów.   (uprawnienia budowlane kontakt) W związku z tym, że obciążenia transferowych elementów mają zwykle skupiony charakter, rozwiązaniem optymalnym jest użycie załamanych tras. Będą one wytwarzać siły przeciwne skupione w miejscach, gdzie dochodzi do załomu. W czasie sprężania zakrzywionymi kablami pozytywnym czynnikiem jest redukowanie ścinających sił podczas działania składowej pionowej sprężenia. W niedalekiej odległości od podpór trasa kabli zazwyczaj podrywana jest do góry. (uprawnienia budowlane cennik)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com