fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Taśmy do ścian

Wewnętrzne taśmy do przerw roboczych w miejscu połączenia płyty dennej ze ścianą montuje się:

– z utworzeniem progu fundamentowego,

– bez tworzenia progu.

Z kolei progi fundamentowe powstają na skutek wykorzystania specjalnego elementu, który oferowany jest przed producentów taśm (program egzamin uprawnienia 2021).

W sytuacji, gdy stosuje się tzw. taśmy zintegrowane, to montuje się je przy wykorzystaniu specjalnych klamerek bezpośrednio do zbrojenia płyty fundamentowej.

Taśmy ściana
Taśmy ściana

Z kolei zewnętrzne taśmy do ścian mocuje się przy użyciu gwoździ do deskowania ściennego. Kotwy, które są na ramionach taśmy powinno się zamocować do zbrojenia ścian. Należy wykorzystać do tego specjalne uchwyty do taśm. Na etapie montowania powinno się pamiętać o tym, żeby taśmy przylegały dokładnie do powierzchni płyty deskowania. Producenci oferują taśmy o szerokości od 20 do 50 cm i grubości – 4 mm.

Na etapie rozdeskowania konieczne jest, żeby uważać, żeby nie wyciągnąć taśmy ze zbyt świeżego betonu. Zaleca się, żeby opóźnić demontaż form.

Pielęgnacja betonu

Pielęgnacja betonu to ostatni zabieg, który wykonuje się podczas procesu betonowania (nauka do uprawnień budowlanych). Wspomaga on wiązanie i twardnienie cementu.

Polega ona na tym, żeby:

– utrzymać właściwą temperaturę,

– kontrolować migrację wilgoci z betonu i do betonu.

Pielęgnacja to jeden z ważniejszych zabiegów na świeżym powietrzu. Na skutek tego procesu mieszanka zmienia swój stan skupienia i przechodzi w stały stan.

Prenorma ENV 13670-1:2000 mówi o tym, dlaczego należy pielęgnować i chronić beton we wczesnym okresie. Głównie chodzi o to:

– żeby zminimalizować skurcz plastyczny,

– żeby zapewnić odpowiednią wytrzymałość powierzchniową, aby zapewnić trwałość strefy powierzchniowej,

– przed zamarzaniem,

– przed szkodliwymi drganiami, uderzeniami lub uszkodzeniami.

Proces dojrzewania betonu

Te wszystkie zjawiska, które są związane z przemianami to proces dojrzewania. O wartościach parametrów i trwałości konstrukcji decyduje jakość zabiegów. Celem tego procesu jest wspomaganie hydratacji cementu i tworzenie struktury wewnętrznej betonu (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Hydratacja cementu rozpoczyna się w momencie wymieszania cementu z wodą. Na jej skutek mieszanka zmienia:

– swoje parametry technologiczne (jak np. lepkość), później zm

– swój stan skupienia,

– zwiększa swoją sztywność i wytrzymałość jako ciało stałe.

Temperatura dojrzewania powinna wynosić 18 ± 2°C. Jednak w warunkach klimatu Polski beton jest wykonywany i układany w konstrukcjach w szerokim zakresie temperatury: w temperaturze ujemnej, a także w okresie letnim w temperaturze powyżej +30°C.

Niskie temperatury otoczenia sprawiają, że wiązanie betonu jest wolniejsze. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy temperatura jest niższa niż + 10°C. Górna, bezpieczna temperatura dojrzewania wynosi około +32°C. W tej temperaturze obniżenie wytrzymałości betonu po 28 dniach w stosunku do betonu dojrzewającego w warunkach normowych wynosi zaledwie kilka procent. Z kolei powyżej tej temperatury obniżenie wytrzymałości jest o wiele większe.

Warunki, w jakich może dojrzewać beton

Biorąc pod uwagę to, jaki klimat panuje w Polsce, wyodrębniono kilka rodzajów warunków, w jakich może dojrzewać beton. Mowa jest o warunkach:

a) naturalnych:

– średnia temperatura dobowa: nie niższa niż + 10°C,

– minimalna temperatura w ciągu doby: nie niższa niż + 5°C,

– górna granica temperatury dojrzewania betonu: + 35°C,

b) niskiej temperatury otoczenia:

– minimalna temperatura w ciągu doby: niższa niż +5°C,

– średnia temperatura dobowa: niższa niż + 10°C,

– wymaga się stosowania specjalnych środków pielęgnacji betonu,

c) klimatu gorącego suchego – wysoka temperatura otoczenia (zdarzają się w lecie okresy, które pod względem warunków dojrzewania betonu spełniają kryteria klimatu gorącego):

– temperatura powietrza: + 35°C i wyższa,

– mała wilgotność powietrza (poniżej 40%),

– intensywne promieniowanie słoneczne (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com