fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szklenie z okitowaniem i z podkładem kitowym

Szyby we wrębach ram umieszczamy na podkładzie kitu. Podkład taki musi zostać rozmieszczony równo bez szczelin na pełnej długości i rozpiętości wrębów. Obszerność podkładu kitu po dociśnięciu szybą i przesunięciu jej po podkładzie musi równać się 1-2mm w ramach drewnianych, a 3-4mm w ramach z metalu lub żelbetowych. (uprawnienia budowlane 2021) Szyby w ramach z drewna dostawia się za pomocą szpilek szklarskich metodą wcześniej wspomnianą, a w ramach metalowych dzięki kołkami umieszczanymi w luki zrobione we wrębach szczeblin. Kołki muszą przytrzymywać szyby długości 5mm. Szyby w ramach żelbetowych dostawia się blaszkami zabetonowanymi we wrębach podczas wytwarzania ram. Okitowanie szyb robi się jak przeszklenie bez podkładu ze zmianą, że blisko ramach metalowych muszą zostać wykorzystane kity miniowe, a w przypadku żelbetowych – asfaltowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Szklenie z okitowaniem lub bez
Szklenie z okitowaniem lub bez

Szklenie bez okitowania

W takich przypadkach szyby umieszcza się na podkładzie z kitu, tak samo jak podczas szklenia z kitowaniem. Wolne miejsca wśród wrębem a krawędzią między szybą a listwą, pojawiające się po umocowaniu listwy, zapełniamy kitem. Zamiast podkładu kitu można wykorzystać przekładki z gumy czy materiałów nienaturalnych. Listwy muszą zostać dostawione do wrębów gwoździami czy wkrętami, jakich kierunek zagłębienia musi zostać prostopadły do płaszczyzny listwy. Odstępy wśród gwoździ czy wkrętów w listwach muszą równać się nie więcej do 30cm, a odstęp od krawędzi nie więcej od 10cm. (uprawnienia budowlane program) Brzegi zakładek muszą leżeć równolegle co do ramiaków poziomych, przy czym szyby wyżej znajdujące się muszą być umieszczone na szybach niżej znajdujących się. Rozpiętość zakładek blisko nachylenia powierzchni szklenia co do poziomu 45 stopni musi równać się 51-80mm, a poniżej 45 stopni od 25 do 50mm. Przy nachyleniu powierzchni szklenia pod kątem równającym się 30 stopni, luki przy zakładkach muszą być uszczelnione rzędem kitu, rozmieszczonego na wyższym brzegu niżej znajdujących się szyb. Wszystkie szyby muszą zostać ochronione przed spadnięciem dwiema łapkami z blachy stalowej ocynkowanej, widniejącej w odstępach 6-8cm od bocznych brzegów szyby. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Typy szklenia

W ramach z metalu i żelbetowych szyby o płaszczyznach 0.6m2 i większej muszą zostać umieszczone na dwóch podkładkach z drewna, widocznych we wrębach ramiaków niższych w odstępach 10cm od rogów. Szyby ze szkła we wzorki i matowego warto kłaść w ramach rak, żeby strona ze wzorkami czy matowa były nie bardzo narażone na zabrudzenie i prosto dostępna podczas mycia szyb. Warto nie umieszczać szyb z defektami, ponieważ sprawiają zdeformowaną widoczność. Szyby umieszczone w ramie po oszkleniu, nie mogą drgać czy wykazywać niestabilności. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Pękanie szyb

Pękanie szyb umieszczonych w ramy może zdarzyć się przez nie pamiętanie o potrzebnych odległościach wśród murami wrębów czy krawędziami szyby, stykanie się szpilek do ostrych brzegów, szczerby, rysy na brzegach szyb czy ich sztywność. (program egzaminu na uprawnienia) Szklenie z okitowaniem bez podkładu kitu zachodzi w ten sposób, że szybę umieszcza się we wrębach ramy z drewna i przyczepia szpilkami szklarskimi. Szpilki warto umieszczać we wrębach w taki sposób, żeby mocno trzymały szybę i nie stykały się z brzegami. Odstępy wśród szpilek nie mogą przekraczać 20cm, a od brzegów 7cm. Po zamieszczeniu szyb wręby zapełnia się kitem szklarskim na pełnej długości tak, żeby utworzyły ramkę o średnicy trójkątnej i dobrze dostawały do szkła. Płaszczyzna kitu musi być wygładzona, bez defektów czy rys.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com