fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System Helifix 

System Helifix  to system naprawy  oraz wzmocnień wszelkiego rodzaju konstrukcji murowanych. Został patentowany przez angielską firmę „Helifix” Ltd. System składa się z łączników i kotew wykonanych z nierdzewnej stali (odpornej na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych) (uprawnienia budowlane 2019). Wytrzymałość wzdłużna zapewniona jest poprzez spiralny kształt łączników. Zapewniają one również elastyczność, która pozwala a przenoszenie naturalnych ruchów budynku. Stosowane w tym systemie elementy są proste w montażu i zapewniają prawidłową siłę wiązania zastosowanych do połączeń materiałów. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

helifix
helifix

 

Zalety systemu Helifix

Innymi zaletami tego systemu  jest to, że można go stosować od zewnątrz budynku, dzięki czemu naprawa jest mniej kłopotliwa dla mieszkańców. System HeliFix pozwala „pracować” budynkowi i zachowuje jego elastyczność  i nie powoduje przesztywnienia konstrukcji. (segregator z aktami prawnymi)
Szczególnie istotne jest to w przypadku  naprawy murów ceglanych, które mają tendencję do dalszego pękania w innym miejscu.
System Helifix jest stosowany zarówno w przypadku murów pełnych i warstwowych oraz do naprawy uszkodzonych nadproży. (materiały do nauki na egzamin uprawnienia budowlane)

Naprawa pęknięć lokalnych w murach pełnych

 1. Należy usunąć zaprawę na całej grubności spoiny w przypadku cięcia w spoinach. Następnie wyciąć szczeliny w poziomych warstwach. Wykonać to w odpowiednich odstępach i na określoną głębokość.
 2. Wyczyścić szczeliny przy pomocy odkurzacza.
 3. Szczeliny spryskać wodą.
 4. Do końca szczeliny wprowadzić zaprawę HeliBond o grubości ok. 15 mm.
 5. W celu uzyskania równej otuliny, w zaprawę należy wepchnąć pręt HeliBar.
 6. Wprowadzić następną warstwę zaprawy cementowej pozostawiając ok. 15 mm w celu późniejszego uzupełnienia wypełnienia spoiny odpowiednią zaprawą.
 7. Wyrównać powierzchnię spoiny.
 8. Co pewnien czas zwilżać spoinę, aby zbyt szybko nie wysychała (unikniemy pęknięć).
 9. Uzupełnić wypełnienie szczeliny zaprawą stosowaną w pozostałych spoinach
  obiektu.

Zszywanie krzyżowe murów pełnych

Zszywanie krzyżowe używane jest do pęknięć widocznych w murach otynkowanych. Takie pęknięcia jest trudno ukryć. W przeciwieństwie do murów nieotynkowanych ,w których pęknięcie idąc wzdłuż spoin jest często niezauważalne. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Metoda ta polega na wypełnieniu otworu zaprawą. Do tego celu używa się systemowego pistoletu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com