fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tłumienie dźwięków

Patrząc na pomiary akustyczne rozdzielono stropy na parę grup o rozbieżnym stopniu tłumienia dźwięków. Na stropach masywnych grupy jeden i dwa, jakie posiadają wystarczającą masę oraz sztywność do tłumienia dźwięków powietrznych, da się rozmieszczać miękkie wykładziny podłogowe dla uzupełniającego wytłumiania dźwięków uderzeniowych. Na stropach lżejszych grupy jeden warto rozmieszczać podłogi pływające. Do zrobienia rzędów sprężystych w takich posadzkach, da się wykorzystać parę tworzyw, przykładowo wata szklana, wełna mineralna, kafle styropianowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pierwszy rodzaj skupia się na stropach masywnych, powyżej 300 kg/m2, jakie potrzebują napełnienia z przedziału ochrony przed dźwiękami uderzeniowymi, kolejny rodzaj stropów delikatniejszych, uzupełnienia w przedziale ochrony co do dźwięków uderzeniowych, ale też powietrznych. (uprawnienia budowlane 2021)

Stropy wytłumiające dźwięki
Stropy wytłumiające dźwięki

Stropy ciężkie

W pierwszej sytuacji wystarczy wygładzić płaszczyznę stropu rzędem zaprawy cementowej czy innej, a potem rozmieścić miękką, dywanową posadzkę w arkuszach lub wykładzinę podłogową na kaflach pilśniowych o obszerności 9mm czy na kaflach paździerzowych obszerności 8mm. Oba typy kafli, jakie są nadprogramową izolacją przeciw dźwiękom rozmieszcza się bez doklejania, ściśle na styk, by spoiny nie odznaczały się przez wykładzinę z materiałów nienaturalnych. Kafle te trzeba wcześniej impregnować bez zapachowym preparatem przeciw grzybom. (uprawnienia budowlane program)

Drugi typ izolacji skupia się na stropach potrzebujących korzystania z podłóg pływających, czyli rozmieszczonych na rzędzie sprężystym, oddzielający podłogę i strop. Rząd sprężysty da się zrobić z kafli pilśniowych porowatych, styropianowych, wełny żużlowej i innych. Obszerność rzędu sprężającego musi zostać opisana w planie. Każdy rząd musi zostać rozmieszczany na sucho i na suchym stropie, podczas czego pod kafle i maty strop trzeba idealnie wygładzić. Na obwodzie pokoju musi zostać rozmieszczony pasek kafla pilśniowego porowatego o rozpiętości zbliżającej się do obszerności podstawy i rzędu izolacyjnego. Wśród tych pasków – na rzędzie wcześniej rozmieszczonych izolacji dźwiękochłonnych, musi być w pełnym pokoju rozstawiony podkład a na nim podłoga. Jak podkład bywa robiony z zaprawy mokrej, to izolację akustyczną warto wcześniej okryć rzędem papy sklejonej na zakładach.

Rząd ochronny

Na kaflach izolacyjnych musi zostać umieszczony rząd ochronny obszerności 2-3 zaprawy cementowej 1:3, jeśli kafle są narażone na wilgoć, to muszą zostać wcześniej okryte papą czy folią z materiałów nienaturalnych. Rząd ten, po zagruntowaniu roztworem asfaltowym, bywa podstawą pod izolację przeciw wilgoci tarasu. W styku z murami czy barierkami, zrobionymi z cegieł lub betonu, muszą być robione zaokrąglenia o średnicy 3-5cm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Bardzo istotne bywa pamiętanie o warunkach, by rząd ochronny, który w tarasach jest posadzką, był rozdzielony od murów przylegających pionową wkładką elastyczną, pozwalająca na ruchy termiczne posadzce, jaka jest wystawiona na niezmiernie mocne nagrzewanie promieniami słońca. Wkładka potrafi być robiona z rzędu o obszerności blisko 20mm styropiany czy sklejona z paru rzędów papy. Złe zrobienie takiej dylatacji potrafi sprowadzić do ścięcia barierki pełnej przez rząd posadzki razem z cokołem. Taką samą dylatację musi posiadać strop pod tarasem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Izolacja akustyczna

Rolą izolacji akustycznej musi być z jednej strony pozwolenie na dobry odbiór dźwięków tych potrzebnych, a z innej ochrona reszty pokoi przed przenikaniem do nich z zewnątrz dźwięków niepotrzebnych. Do pokoi wnikają dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe. Na oba typy dźwięków bywają w obiektach narażone stropy międzykondygnacyjne. (program egzaminu na uprawnienia) W Państwach zachodnich mówi się, że stropy o dużej masie (300-400 kg/m2) zapewniają dużą izolację na dźwięki powietrzne, a na uderzeniowe potrzebują nadprogramowych izolacji jako rzędy podłogowe, a stropy o masie mniejszej od 300 kg/m2 nie będą dobrym zabezpieczeniem. Otrzymanie chcianego stopnia izolacyjności tych stropów da się zrobić tylko poprzez podłogi pływające czy dzięki miękkim podłogom dywanowym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com