fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stanowiska robocze

Podczas rozładowywania koleb robionych przez robotników, nie mogą oni znajdować się od strony wysypywania. Nie pozwala się też na obracanie koleby. Miejsca pracownicze muszą zostać tak zrobione, żeby ich obsługa współdziałała z frontem do pasma przewozowego. Wśród pasm przewozowych a miejscem pracowniczym warto powiększać pasy bezpieczeństwa o rozpiętości przynajmniej 1m. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ładunki transportowane wózkami trzeba ochronić przed zmienieniem miejsca i spadnięciem. Podczas ruszania ładunków powyżej stanowiska pracy, operatorzy muszą dać sygnał ostrzegający, a pracownicy muszą zaprzestać pracy, zlikwidować i usunąć się poza zasięg transportowanego ładunku. Ładunki można transportować powyżej miejscami roboty na rosłości 2.5m, a powyżej magazynowanymi prefabrykatami, sprzętem na rosłości chociaż 1m. (uprawnienia budowlane 2021) Ładunki przemieszczane transportem napowietrznym potrzebują właściwych pojemników czy zawiesi. Używanie normalnych metod zawieszania na haku narzędzi bywa niedozwolone.

Stanowiska robocze
Stanowiska robocze

Rozkładanie i umieszczanie rączek

Rozkładanie i umieszczenie rączek stalowych umieszczonych w prefabrykaty trzeba zrobić wedle dokładnych planów konstrukcyjnych. Potrzebują one doczepienia do szkieletu zbrojenia części. (uprawnienia budowlane program) Nie pozwala się na zginanie rączek montażowych, ponieważ ich przegięcia sprawią zmęczenie stali, co poskutkuje rozerwanie się rączek podczas transportowania prefabrykatu. Elementy konstrukcyjne form o masie powyżej 80 kG warto transportować dzięki maszynom. Podczas lepienia form ich części nie mogą być naprowadzane ręcznie, lecz dzięki drążkom montażowym. Podczas operacjach takich, pracownicy muszą być z boku, a nie od strony transportowania ładunków. Podczas składania form i rozformowywania prefabrykatów pracownicy muszą oczywiście działać w rękawicach ochronnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Odzież ochronna

Pracownicy są zmuszeni do noszenia odzieży ochronnej podczas robót i dbać o ich stan. Personel kierowniczy a zwłaszcza majstrowie, muszą co chwilę sprawdzać odzież i sprzęt ochronny wszystkich pracowników. Pomieszczenia produkcyjne, poligonowe pasma formowania oraz magazynu trzeba utrzymać w czystości. Podczas czyszczenia różnych zanieczyszczeń, od razu przez zamiataniem miejsca, warto pokropić je wodą. Miejsca formowania warto czyścić strumieniem wody z hydraną wężem, dzięki czemu nie dochodzi do zapylenia powietrza cementem, co szkodziłoby ludziom. Na pasmach wybranych do przejścia czy jezdnie przewozowe nie można zostawiać tworzyw, zbrojenia, części form, narzędzi, sprzętu, nawet na moment. Luki w posadzkach, wybrzuszenia obszaru, pomosty powyżej poziomu czy terenu trzeba chronić ogrodzeniem czy barierkami rosłości 1.1m. Wózki kolebowe trzeba sprawdzać, czy posiadają działające sprzęty przeciwdziałające samoczynne obrotom koleb, szczególnie w trakcie przejazdów. Przy ręcznym pchaniu wózka nie można stać z przodu, trzeba stać w bezpiecznej odległości na uboczu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Dostęp do maszyn

Dostęp do maszyn trzeba zapewnić bezpieczny i prosty, a miejsca pracy obsługi idealnie oświetlone, utrzymane w ładzie. Podłoga miejsc nie może być śliska, bo oczywiście grozi to upadkiem i wypadkiem. Podczas roboty żurawia czy suwnicą na obszarze fabryki zachodzi sygnalizacja. (program egzaminu na uprawnienia) Podczas roboty maszyny operator nie może pod żadnym pozorem od niej odejść. Nie można również robić w trakcie pracy maszyny innych robót naprawczych. Każdy pracownik i operator maszyny musi dostać od kierownictwa pełną odzież pracowniczą i ochronną i sprzęt ochrony osobistej, opisany regułami technologicznymi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com