fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Śnieg jako przyczyna katastrof budowlanych

Obiekty budowlane często mogą być nieprawidłowo eksploatowane. Taka nieprawidłowa eksploatacja polega między innymi nieprzeprowadzaniu przeglądów okresowych które wymagane są prawem. Może to w ostateczności prowadzić do przeciążenia elementów konstrukcyjnych śniegiem.

Główną przyczyną awarii budowlanych są sytuacje, w których wykonuje się nieprawidłowe obliczenia projektowe. Dodatkowo mogą one być spowodowane przez kierownika budowy i inspektora którzy są odpowiedzialni za prawidłowe wykonanie robót. Osoby te posiadają stosowną wiedzę udokumentowaną posiadaniem uprawnień budowlanych, dlatego też nie mogą sobie pozwolić na takie błędy.

Śnieg jako przyczyna katastrof budowlanych
Śnieg jako przyczyna katastrof budowlanych

Przyczyny katastrof budowlanych

Jedną z przyczyn katastrofy budowlanej może być nieprawidłowy dobór materiałów budowlanych. Zarówno na etapie projektowania jak i na etapie wykonawstwa. Materiały o nieprawidłowej kondycji lub zbyt małej wytrzymałości  są powodem znacznego osłabienia konstrukcji nośnej. Często dobiera się zbyt mały przekrój, który nie jest w stanie przenieść obciążenia.

Błędem wykonawczym dla konstrukcji jest wykonywanie prac podczas silnych opadów atmosferycznych. Takie działanie prowadzi do zamknięcia wody w elementach konstrukcyjnych i w konsekwencji prowadzi do ich niszczenia. Korozja jest o tyle uciążliwa, że nie występuje na zewnętrznej stronie. Nie ujawnia się bezpośrednio. Prowadzi jednak do znacznych zniszczeń wewnętrznych.

Przykład katastrofy spowodowanej obciążeniem śniegiem

Najgłośniejszym przykładem takiej katastrofy jest katastrofa hali we Wrocławiu. Hala Międzynarodowych Targów uległa awarii w 2006 roku. Stało się to w trakcie trwania wystawy gołębi. Doszło wówczas do zniszczenia konstrukcji pod wpływem śniegu i co spowodowało zawalenie dachu.

Gdzie zdaje się uprawnienia budowlane? Do jakiej Izby Inżynierów powinienem złożyć dokumenty? Kiedy można złożyć dokumenty aby zdać egzamin w najbliższej sesji? Sprawdź TUTAJ.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com