fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Słupy konstrukcyjne a wytrzymałość ścian

W ostatnich latach niezwykle popularne są konstrukcje słupowo-płytowe. Słupy są w nich podstawowymi elementami, a ich zadaniem jest przenieść obciążenia pionowe na fundamenty budynku. Podczas projektowania słupy żelbetonowe są rozpatrywane jako elementy poddawane mimośrodowemu ściskaniu. Podpiera się je najczęściej w węźle górnym i dolnym. Warto też wiedzieć, że słupy konstrukcyjne wbudowane w ściany nośne zwiększają dość dobrze ich wytrzymałość. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane) (testy uprawnienia budowlane)

Słupy konstrukcyjne – co to takiego?

Słupy konstrukcyjne są pionowymi elementami, które przejmują w budynku obciążenia z wyższych kondygnacji. Sprowadzają je w bezpośredni sposób na fundamenty albo na niższą partię budynku. Ich najczęstszym miejscem występowania jest plac budowy. Słupy te powstają zawsze według ściśle określonego projektu, który musi określić ich kształt i konieczne zbrojenie. I tak na przykład słup mający być wzmocnieniem przegrody, ma zwykle kwadratowy bądź prostokątny przekrój. Jeśli słupy konstrukcyjne mają być równocześnie wyeksponowane jako podpora balkonu czy stropu, projektuje się je w sposób bardziej wymyślny. Najczęściej spotyka się słupy okrągłe lub sześciokątne, chociaż pojawiają się i te w jeszcze innych kształtach. Jeżeli słupy wykona się z żelbetu, czyli betonu zbrojonego stalą, ich trwałość wzrasta jeszcze bardziej. Takie słupy mają bardzo dużą nośność. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Kiedy z nich skorzystać?

Słupy konstrukcyjne to alternatywa dla stropów we wnętrzach, w których nie ma podziałów. Wbudowanie ich w ściany nośne nie tylko zwiększa wytrzymałość ścian, ale i pozwala na szybszą realizację inwestycji w stanie surowym. Dzięki temu ogólny czas trwania budowy również ulega skróceniu. Wbudowanie słupów w ściany ma najczęściej miejsce w przypadku ścian kolankowych. Oczywiście słupy pełnią rolę podpór konstrukcyjnych, lecz nie oznacza to, że nie mogą być równocześnie elementami dekoracyjnymi. Słupy eliminują także konieczne prace szalunkowe czy zbrojarskie, które były potrzebne dla tych elementów w obrębie inwestycji. Warto wiedzieć, że słupy konstrukcyjne można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, wśród których wymienia się między innymi szyny i tuleje. Mogą to być także akcesoria dobrane do planu konstrukcji w sposób indywidualny. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.