Wieża gaśnicza
Podczas projektowania budowy wieży gaśniczej należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
– wpływ temperatury, która pochodzi od maksymalnie rozgrzanego koksu,
– zanieczyszczenie środowiska pyłem,
– wpływ na fundamenty wieży wody po gaszeniowej,
– wpływ działania oparów, które powstają podczas gaszenia koksu za pomocą wody.
Pod wieżą gaśniczą regularnie odbywa się proces gaszenia koksu. W związku z tym istnieje możliwość wystąpienia zmiennego pola temperatury (nauka do uprawnień budowlanych). Cykl gaszenia trwa około 10-12 minut i wygląda następująco:
- wypychanie koksu z pieca na wóz gaśniczy,
- przetransportowanie surowca pod wieżę gaśniczą,
- ugaszanie przy pomocy wody rozżarzonego koksu pod wieżą,
- pozwolenie wodzie na spłynięcie,
- rozładowanie koksu na placu składowym i podjechanie wozu gaśniczego do kolejnego pieca.
Temperatura w kominie, podczas używania wieży gaśniczej, wynosi około +80°C, a temperatura awaryjna to jakieś +200°C. Podczas gaszenia koksu powstają opary, w których znajdują się między innymi wtórne areozole organiczne (SOA), siarkowodór i inne, które mają niszczący wpływ na komin. Należy zwrócić uwagę na to, że komin ten wykonuje się najczęściej z drewna bądź cegły klinkierowej. Jest to najlepsze rozwiązanie w związku z tym, że powstałe podczas gaszenia opary mogą doprowadzić do korodacji. Obecnie płaszcz komina wytwarza się z betonu zbrojonego. Do jego wykonania używa się cementu hutniczego, rodzaj 250, a jego wnętrze pokrywa się właśnie cegłą klinkierową. Woda, która musi spłynąć z wozu zawiera w sobie związki siarki. Prowadzi to do korozji konstrukcji fundamentów wieży gaśniczej (testy 2021 uprawnienia).
Żeby woda mogła być jak najszybciej odprowadzona, płyta jezdni wykonana jest z żelbetu. Oprócz tego warto również zadbać o duży spadek jezdni, który będzie prowadził do kanału spływowego znajdującego się na długości wieży aż do osadników koksiku. Taką powierzchnię się izoluje – najlepiej podwójną wersją papy, która jest zewnętrznie chroniona cegłą z klinkieru (o grubości około 12 cm) i jest ułożona na zaprawie cementowej.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się pyłu koksowego
Podczas gaszenia koksu do powietrza dostaje się dużo cząsteczek pyłu koksowego. Następnie spadają one z powrotem, co prowadzi do wzrostu zapylenia zakładu koksowniczego. Żeby zmniejszyć poziom emisji pyłu, w kominie wieży montowany jest układ eliminatorowy (inaczej zwany labiryntowym), który ma postać przegródek z drewnianych deseczek. Cząsteczki pyłu, unoszące się w powietrzu, natrafiają na przeszkodę w postaci przegrody (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Dzięki temu, na skutek zmiany kierunku prędkości, osadzają się na płycie przegrody eliminatora. Do jednej z wad takiego rozwiązania należy wliczyć to, że przegrody szybko się zanieczyszczają. Dlatego warto zainstalować dyszę wodną, która pozwala na opłukanie deseczek z pyłu. Innym sposobem na oczyszczenie jest zaprojektowanie komina wywiewnego o kształcie dyfuzorowym. Im bardziej przekrój będzie zwiększony u góry komina, tym wolniejsza będzie prędkość cząsteczek pyłu unoszących się w powietrzu, a co za tym idzie – będzie ich mniej osiadać we wnętrzu.
Komin wywiewny jest osobną konstrukcją usytuowaną na zewnątrz wieży gaśniczej. Dzięki temu zmianie ulega kierunek przepływu oparów i cząsteczek pyłu koksiku. W górnej części komina instaluje się również dyszę wodną. Jej zadaniem jest zraszanie oparów przy pomocy wody. Dzięki takiemu zabiegowi wytrąca się cząsteczki pyłu, które nie wydostają się poza wnętrze komina.
Jak obliczyć wieżę gaśniczą?
Kwestie technologiczne mają ogromny wpływ na wymiary wieży gaśniczej. Od skrajni wozu gaśniczego zależy szerokość i długość wieży. Dla nowoczesnych pieców (np. piece koksownicze typu PTU-57 opracowanych przez Biuro Projektów Przemyślu Koksochemicznego „Koksoprojekt”) długość to 18,76 m, szerokość 7,18 m, Z kolei wysokość całkowita wraz z kominem wywiewnym to 30 m (biorąc pod uwagę poziom szyny toru wozu gaśniczego). Prześwit komory gaszenia ma kształt prostokąta, a jego wymiary to 5,4 x 7 m. Obliczenia wykonywane są przy założeniu, że wewnątrz komina utrzymuje się stała temperatura. Jednak podczas używania wieży pojawiają się wahania temperatur ze względu na cykliczność gaszenia (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).