fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nosiłka

Zaprawy wapienne i suche mieszanki piasku czy cementu transportuje się nosiłkami. Jest to nic innego jak skrzynia zrobiona z desek sosnowych obrabianych od wewnątrz i okutych bednarką posiadająca uchwyty. Jej pojemność ro zazwyczaj 45 litrów. (program egzaminu na uprawnienia)

Skrzynka z desek sosnowych
Skrzynka z desek sosnowych

Taką skrzynkę przemieszcza dwóch roznosicieli do docelowego miejsca pracy murarza, tam jej zawartość jest przekładana do skrzyni murarskiej. Takie osoby jak roznosiciele zazwyczaj bywają określani mianem pomocników, co jest niezgodne z prawdą. Pomocnik to raczej uczeń bądź osoba dopiero się ucząca zawodu murarza. Zazwyczaj jeden roznosiciel odpowiada 2-2V2 murarzy wykonujących pracę samodzielnie. Ta liczba jest zmienna, patrząc na wysokość kondygnacji czy odstępy przenoszenia materiału.

W przypadku robót na wysokich piętrach, gdzie w ruch wchodzą wyciągi materiałowe, to posiłki są często wznoszone właśnie tymi przyrządami. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wózek dwukołowy

Taki wózek potocznie nazywany jest japonką. Jest to blaszana skrzynka służąca do transportu materiałów sypkich i zaprawy, osadzona przy udziale pół osi na dwóch, wielkich kołach. Jej pojemność to 200 litrów. Jest ona używana w naszym kraju od dawna, a wyładunek zawartości z jej środka do skrzyni murarskiej należy do prostych czynności. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ramki drewniane do cegły stosowanej działają tak, że te cegły zabiera się z kozłów i kładzie na wszelakiej ramce w sumie od 5 do 7 sztuk. Później niewielką ilość ramek transportuje się taczkami do miejsca pracy murarzy. Stosuję się do tego taczki z podnoszeniem wyciągiem materiałowym. Tam, ramki usuwa się z taczek i dostawia do cegieł w odpowiednie prostopadłościany. Stąd murarski pomocnik bierze ramkę z cegłami i podaje je murarzowi co ułatwia pracę.

Transport taczkami

Zwykłe taczki różnych rodzajów używane są na budowach do transportu cegieł z kozłów na budowie do stanowisk murarzy. Jeżeli na placu budowy są dostępne do użytku wyciągi materiałowe, będzie się korzystało z ich pomocy. (uprawnienia budowlane program)

Użycie taczek do przewożenia cegieł wyręcza ludzi i ułatwia pracę porównując z pracą koźlarza, ale przeładunek osobnych cegieł z kozłów na taczki i ich wyładunek to działania żmudne i potrzebują wiele uwagi, by nie uszkodzić materiałów. Najczęściej taczki rozładowuje się poprzez ich zwykłe przewrócenie, ale wtedy część z nich zostanie uszkodzona. Powoduje to niepotrzebne starty czasu i materiałów. Z takich względów zupełnie bezsensu jest używanie takich taczek na budowach nowoczesnych. Dodatkowo zwykła taczka ma niepraktyczny kształt, praca z nią zajmuje dużo czasu oraz nie da się dużo materiałów naraz na nią włożyć.

Dlatego dobrym wyjściem będzie taczka, której pudło kręci się na osi występującej na przedniej części ramy. Podkładając taczkę do skrzynki pracownik przechyla pudło przy użyciu uchwytów i w ten sposób rozładowuje zaprawę. Potem zgrzebuje do skrzyni resztki zaprawy najczęściej skrobaczką, która zawsze powinna być przy taczce. (uprawnienia budowlane 2021)

Przewóz cegieł w ramkach na taczkach był stosowany już w ZSRR w drugim ćwierćwieczu naszego obecnego stulecia. Rozwinął on w dobrym kierunku przenoszenie na kozłach czy przewożenie w nieestetycznej kupce na taczce. Na tych samych ramkach cegły zawsze przywoziło się bezpośrednio z placu budowy na stanowisko murarzy. Dzięki temu nie było czegoś takiego, jak marnowanie bezsensowe czasu, na przekładanie i niszczenie materiałów.  A takie niestety sytuacje mają często miejsce przy mniej wymagających transportach.

Pojemniki

W dzisiejszym rozwoju budownictwa transport cegieł w ramkach drewnianych na taczkach zamieniło się miejscami z przewozem sprawniejszym i bardziej uniwersalnym. (uprawnienia budowlane kontakt)

Korzysta się do tego celu z pojemników, które są lekkie i wyznaczone do bezproblemowego dostarczania pustaków, cegieł, bloków murowych, kamieni z wytwórni czy budowy aż do murarza. W niektórych sytuacjach również cement i zaprawa jest tak transportowana. Na mniejszych rozmiarów pojemniki ładuje się 42 cegły, a na te pokaźniejszych rozmiarów 3G4 cegły. Zamiast cegieł mogą to być bloki czy pustaki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com