fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Skrócony czas termicznej obróbki

Skrócona termiczna obróbka ma szeroki zakres zastosowania w nowoczesnych czechosłowackich oraz radzieckich wytwórniach (uprawnienia budowlane). Taką metodę stosuje się także przy produkcji prefabrykatów w tzw. stosach. Podczas technologii produkcyjnej w stosach, poszczególne z form z zagęszczonym oraz uformowanym elementem nie muszą przyjmować postaci nakładanych na beton płyt od góry, ponieważ tą rolę spełniają wyżej nakładane dna form. Formy muszą być jednak tak ukształtowane, żeby zapewniały jak najbardziej szczelne zamknięcie betonu.

Skrócony czas termicznej obróbki
Skrócony czas termicznej obróbki

Termiczna obróbka z użyciem metody Rihy

Termiczną obróbkę z użyciem metody Rihy stosuje się przy produkcji prefabrykowanych elementów ze sprężonego betonu. Jest to beton, którego wytrzymałość wynosi 400-600 kG/cm². Sprężony beton podaje się tego rodzaju obróbce i po upływie 4 godzin osiąga on wytrzymałość na poziomie 50-60% miarodajnej wytrzymałości. Cały cykl obróbki trwa 5 godzin, ponieważ sprężanie można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy beton osiągnie poziom miarodajnej wytrzymałości, wynoszącej minimum 70% (testy 2021 uprawnienia).

Czas skróconego cyklu termicznej obróbki

W nowoczesnych wytwórniach, które stosują system taśmowy produkcji czas termicznych obróbek od 1,5-2 godzin przy prefabrykatach ze zwykłego betonu i 5 godzin przy prefabrykatach ze sprężonego betonu jest zdecydowanie za długi. Cykl pracy w wytwórniach na danych roboczych stanowiskach trwa od 15 do 30 minut (program egzamin uprawnienia 2021). Zastosowanie cyklu termicznej obróbki na poziomie czasowym wynoszącym 50-120 minut wymagałoby przedłużenia roboczej taśmy. Należało by w związku z tym stworzyć cztery bądź sześć dodatkowych stanowisk roboczych.

Dalsze skracanie czasu cyklu termicznej obróbki

Ze względu na to, że wydłużenie taśmy jest często niemożliwe, szuka się dalszych sposobów na skrócenie cyklu termicznej obróbki (uprawnienia budowlane – egzamin). Można go osiągnąć poprzez łączne zastosowanie kilku z metod przyśpieszonego sztucznego twardnienia betonu czy przez zastosowanie wyższego poziomu temperatury termicznej obróbki, która będzie przekraczać 100°C. Można też podgrzać betonową mieszankę zanim wprowadzi się ją do formy. Stosowanie kilku kombinacji metod związanych z przyspieszeniem dojrzewania opiera się na zastosowaniu jednocześnie metody chemicznej, termicznej i mechanicznej łącznie z obróbką zamkniętych szczelnych form. W taki sposób uzyskuje się silny poziom zagęszczenia betonu, który posiada niski wodocementowy współczynnik. Beton musi być wykonany z szybkotwardniejącego cementu z dodatkiem chemicznego środka, który przyśpiesza twardnienie cementu oraz wiązania. Stosowanie tych środków w połączeniu z termiczną obróbką skraca cykl dojrzewania sztucznego o czas wynoszący około 90 minut.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com