fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Silikaty na placu budowy

Wyroby silikatowe jak wiele innych budowlanych materiałów posiadają wady. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że nie jest ich dużo. Do wad wapienno – piaskowych wyrobów zalicza się przede wszystkim ich ciężar. Silikatowe bloczki posiadają gęstość na poziomie od 1400 do 2000 kg/m3. Pełny element o grubości wynoszącej 24 cm waży około 20 kilogramów. Cała ściana stworzona z silikatów może posiadać ciężar wynoszący nawet kilka ton więcej, niż wznosząc ścianę z komórkowego betonu. W związku z tym koniecznie należy zastosować mocniejsze fundamenty. Jak większość budowlanych wyrobów silikaty są twarde i jednocześnie kruche. W czasie ich nieodpowiedniego przetransportowania bądź wykonując obróbkę mogą pojawiać się różnego rodzaju spękania. W celu wycinania bruzd, otworów oraz do robienia cięć stosuje się kątowe szlifierki, które posiadają diamentowe tarcze. Mogą to być także gilotyny przeznaczone do twardych budulców oraz stołowe pilarki. (uprawnienia budowlane cennik) 

Silikaty na placu budowy
Silikaty na placu budowy

Cena materiałów budowlanych

Często wydaje się, że najważniejszym z parametrów podczas dokonywania porównania materiałów budowlanych jest cena za 1 m2. Zarówno koszt cegieł, jak i bloczków do wzniesienia murów jest niewielką częścią kosztów całkowitej inwestycji i wynosi od 5 do 8%. Chcąc oszacować koszty rzeczywiste wzniesienia 1m2 muru jest to bardzo trudne zadanie. Nie jest to tylko koszt związany z zakupem materiałów, ale także bierze się pod uwagę koszt robocizny, użytkowania i wypożyczenia sprzętu itp. Dokonanie wyboru odpowiedniego materiału do budowania muru wiąże się z dobraniem odpowiednią technologią, pomocniczymi materiałami czy z koniecznością liczenia się ze stratami.  (uprawnienia budowlane program) 

Beton komórkowy a silikaty

Za pomocą komórkowego betonu można wznieść jednowarstwową ścianę, a z silikatów w związku z ich termiczną izolacyjnością buduje się dwu albo trzywarstwowy mur. Chcąc jak najlepiej porównać koszty materiałów oraz jednocześnie dokonać podczas porównania uproszczeń zakłada się stworzenie 1 m2 dwuwarstwowej ściany z ociepleniem, która posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,23 W/m2K. Chcąc przeprowadzić porównanie można wziąć pod uwagę silikatowy bloczek o grubości wynoszącej 18 cm, ceramiczny pustak o grubości 25 cm oraz bloczek stworzony z komórkowego betonu o typie 600 którego grubość wynosi 24 cm. Nie należy pomijać parametrów, jakie powinny zostać dobrane w związku z uwzględnieniem najważniejszych cech ściennych materiałów. Tylko w takim wypadku otrzyma się dobre wyniki.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Wielokryterialna analiza

Inwestor przystępując do realizacji budowy często zastanawia się, jakie elementy zastosować do wznoszenia murów. Wszystkie wyroby dostępne na rynku posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. Niekiedy zastanawia się, czy budowa z zastosowaniem silikatów się opłaca, oraz jak silikaty wypadają przy innych ściennych produktach. To wszystko sprawia, że przed podjęciem decyzji często inwestor dokonuje porównania materiałów budowlanych, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla danej inwestycji.  (uprawnienia budowlane segregator) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com